Ekonom Kohout popsal pravdu o hospodářské situaci Evropy: Nejásejte, není nad čím. Všechno získávají Němci

22.07.2014 7:38

Ekonom Pavel Kohout sepsal pro Lidové noviny analýzu současné situace ekonomiky v eurozóně. Mohlo by se prý zdát, že se konečně oživuje. Ekonom ale krotí nadšení. Růst, pokud nějaký je, prý stojí na velmi pochybných základech. Zejména proto, že z celé eurozóny roste prakticky jen jedna země.

Ekonom Kohout popsal pravdu o hospodářské situaci Evropy: Nejásejte, není nad čím. Všechno získávají Němci
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Evropská ekonomika se podle Kohouta pohybuje ve zhoubném cyklu. Sice se zdá, že se daří hospodářství v eurozóně oživit, tento nárůst však stojí na velmi pochybných základech. Jednoduše řečeno- celou západní Evropu táhne jediná země- Německo.

To podle Kohouta těží z toho, že se stalo uprostřed všeobecné krize "bezpečným přístavem", kam plyne kapitál z celé Evropy. Nadbytek peněz pak dokázal nastartovat průmysl a celou ekonomiku. Německo tak v podstatě těží z finanční krize a z toho, že roky všichni vykládali, jak je euro a eurozóna před krachem. Jenže německý růst je na úkor ostatních západoevropských zemí, které stagnují. Francie, Itálie, Španělsko- ti všichni jsou v průmyslové výrobě zhruba na úrovni poloviny devadesátých let.

Navíc poté, co obrovská bublina bankovních půjček způsobila finanční a hospodářskou krizi, se vystrašené banky začaly chovat mimořádně obezřetně a dnes nepůjčují téměř na nic, což bere šanci i těm podnikatelům, kteří by jinak mohli prorazit. "Hospodřský růst je prakticky nemožný, pokud objem úvěrů klesá," poznamenává k tomu Kohout.

Jednoduchá řešení přitom podle něj neexistují. V žádném případě toho nelze dosáhnout vyššími daněmi, bohužel ani škrty ve veřejných rozpočtech (které podle něj spolehlivě dokáží zaplnit jakkoliv velké náměstí rozlícenými demonstranty), ani kouzelnými recepty typu tisku nekrytých peněz. A dokonce ani vzývanou evropskou integrací. Kohout v této souvislosti ocitoval bonmot francouzského ekonoma Pascala Salina, že když máte dvacet špatných hospodářských politik, nedostanete z nich jednu dobrou. 

Jedinou šancí tak podle ekonoma je podpora podnikavosti. Nikoliv však dotacemi, ale odstraňováním překážek a regulací. 

reklama

autor: jav

Eurokoalice

Když jste takový odpůrce eura, vám nevadí, že tvoříte koalici s tak eurofanatickými stranami jako je STAN a TOP 09? Proč nejde ODS do voleb samostatně? Přijde mi, že třeba se STAN máte dost protichůdné názory nejen co se týká eura.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

17:00 Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

Český internetový obchod Rohlík.cz po pondělních zemědělských protestech v Praze ukončuje spolupráci…