Emiráty ruší pro Českou republiku a další země víza. Cestovní kanceláře jásají

05.03.2014 18:57

Spojené arabské emiráty ruší od 22. března vízovou povinnost pro Čechy a občany dalších 12 zemí Evropské unie. Informovalo o tom na svých internetových stránkách české velvyslanectví v Abú Zabí s odvoláním na oznámení ministerstva zahraničí SAE a ČTK to potvrdila i mluvčí české diplomacie Johana Grohová. České cestovní kanceláře si od zrušení vízové povinnosti do SAE slibují zvýšení zájmu o tuto blízkovýchodní zemi mezi českými turisty. Aerolinky SmartWings již oznámily navýšení počtu letů do Dubaje.

Emiráty ruší pro Českou republiku a další země víza. Cestovní kanceláře jásají
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě
reklama

Krok Abú Zabí následoval poté, co Evropský parlament v únoru schválil návrh zrušení víz pro občany SAE do schengenského prostoru EU. Rozhodnutí evropských poslanců ale musí ještě potvrdit Evropská komise a členské státy, upozornila Grohová. Žádné další země v programu na zrušení víz momentálně nejsou.

Do Spojených arabských emirátů budou od 22. března moci pouze s pasem nově cestovat občané ČR, Polska, Slovenska, Slovinska, Litvy, Maďarska, Lotyšska, Estonska, Malty, Kypru, Chorvatska, Rumunska a Bulharska. Letecká společnost SmartWings od září v reakci na zrušení víz navýší počet letů do Dubaje ze dvou na tři týdně. Aerolinky Emirates rozhodnutí uvítaly. „Tento krok usnadní cestování do země a především významně zvýší pohodlí našich pasažérů," uvedla firma s tím, že věří, že změna vízové politiky ještě více podnítí poptávku pro cestách do Dubaje.

Rozhodnutí ministerstva zahraničí SAE přivítala cestovní kancelář Fischer. „Jsme přesvědčeni, že tento krok přispěje k výraznému nárůstu obliby Spojených arabských emirátů mezi českými turisty. Zrušení poplatku za víza výrazně zatraktivní zájezdy do Emirátů. Dosud za víza každý klient, včetně dětí, platil 1690 korun," sdělil ČTK mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Do země zavítá 50 tisíc Čechů ročně

Podle marketingového ředitele CK Exim tours Stanislava Zímy budou moci po zrušení vízové povinnosti nabízet CK i last minute zájezdy do SAE, což bylo dosud obtížné vzhledem k vízům. Zrušení víz podle něj přinese celkové zjednodušení a zlevnění cest do země. „Zrušením vízové povinnosti by se počty výjezdů z ČR do SAE mohly zvýšit o 20 až 30 procent a to především díky zjednodušení celého procesu vycestování a rovněž značné úspoře několika tisíc korun za víza," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Ročně vycestuje do SAE asi 50.000 českých turistů, 20.000 z nich jsou transferoví cestující, kteří přes Dubaj pokračují v cestě. Polovina z 30.000 turistů pak do země cestuje s cestovní kanceláří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…