Energetik v ČT: Evropa bez ruského plynu? Za tři měsíce by se musela snížit spotřeba. Průmysl, pak domácnosti

26.2.2022 3:15 odp.

Energetický expert Michal Macenauer varuje, že bez ruského plynu se v horizontu tří let neobejdeme. Za to, že je Evropská unie z velké části závislá na ruském plynu, podle Macenaura může zejména politika Německa, která plyn prosazovala na úkor uhlí a jádra. Green Deal v současné podobě podle slov experta musí skončit, protože se ukazuje jako zcela naivní.

Energetik v ČT: Evropa bez ruského plynu? Za tři měsíce by se musela snížit spotřeba. Průmysl, pak domácnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Macenauer v České televizi nejprve uklidňoval, že v současnosti plyn do Evropy stále proudí. „V tuto chvíli proudí plyn do Evropské unie výrazněji, než proudil před započetím konfliktu. Bezprostřední ohrožení dodávek tady není, je to ale otázkou vývoje cen,“ řekl na úvod energetický expert.

Kdyby ale došlo k zastavení dodávek ruského plynu, evropské země by podle něj měly velký problém. „Samozřejmě, kdyby se ten konflikt vyvíjel nějak dramaticky, tak je to jedna z posledních pák, kterou Rusko má. Protože krátkodobě my vydržíme nějakých 40 dní; pokud by se navýšily dodávky z ostatních neruských zdrojů, tak by to bylo i trochu déle,“ vypočítával Macenauer s tím, že po uplynutí dvou až tří měsíců by se musely začít omezovat spotřeby nejdříve v průmyslu a poté i v domácnostech.  

„Pomoci může také to, že jsme na konci topné sezóny, ale střednědobě a dlouhodobě v horizontu dvou tří let teď nemáme za ruský plyn žádnou náhradu. Evropa se nechala chytit do pasti a lví podíl na tom má Německo, které tuto strategii dlouhodobě budovalo a v tuto chvíli Evropa nezmůže téměř nic,“ ukázal expert na viníka situace.

Ruský plyn je podle Macenauera nahraditelný, ale až v horizontu tří let. „Evropská unie je dnes závislá na energiích zvnějšku z asi 60 %. Není to ale zase tak hrozné číslo, protože velká část z toho je ropa. Česká republika je závislá na energiích z vnějšku z asi 40 %, ale Německo zhruba ze 64 %. Navíc Německo má podíl plynu ve své energetické bilanci zhruba 26 %, zatímco my jen nějakých 18 %,“ přidal Macenauer konkrétní čísla.

Anketa

Obejdeme se bez ruského plynu?

92%
hlasovalo: 22273 lidí
„Německo je na tom tedy hůř a muselo by se stát, že vlastně země, která stála u zrodu tohohle problému, by musela změnit myšlení. V každém případě bychom museli akutně začít řešit dovoz plynu zkapalněného a vybudovat si dlouhodobé vazby a kontrakty s dodavateli,“ pokračoval energetický expert a ubezpečil, že s ropou by problém nebyl. „Tam jde spíše o cenu, kdy bychom museli ruskou ropu nahrazovat nějakou jinou, ale ty varianty jsou a na ruské ropě nejsme závislí,“ vysvětluje Macenauer.

Zásadní přehodnocení by podle něj mělo nyní nastat v otázce zelené politiky a cílů Green Dealu. „Vlivem nedávných událostí rozhodně musí v Evropě skončit období naivity v zelené politice. Green Deal jako takový skončit nemusí, je to velmi komplexní plán, ale ty stále rostoucí požadavky na dekarbonizaci, zrušení využití uhlí, nebo tlak na nepoužívání jádra, to jsou prostě nesmysly a Evropa si to nemůže dovolit. Pevně proto doufám, že se tohle změní,“ prohlásil Macenauer.

„My nemůžeme stále navyšovat svoji závislost, a když budeme nahrazovat uhlí, tak ho budeme nahrazovat plynem. A my naopak musíme postupně snižovat ten podíl plynu a zejména toho ruského, v našem energetickém mixu. Největší trest by byl, kdyby se dodávky plynu z Ruska v celé Evropě úplně opustily,“ dodal expert, co by pro Putinův režim bylo od Evropské unie největší ranou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

20:21 Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

Senátor STAN David Smoljak v horní komoře působí jako předseda výboru pro záležitosti Evropské unie,…