Energie. Podnikatelé... Řešte to! Dlouhý v plném sále udeřil na Fialu. Ten vytáhl Ukrajinu. Hned nato vstal ze židle Babiš. Smršť!

26.5.2022 6:25 odp. | Reportáž

REPORTÁŽ „Rozumíme politickému boji, ale…“ Ať začne vláda řešit problémy podnikatelů, zásadně vyzval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na dnešním sněmu Hospodářské komory v Olomouci. Vládu Petra Fialy důrazně prosil o „sestoupení z evropských výšin a řešení zásadních strategických problémů jako je zásobování plynem“. Největší nebezpečí očekávají podnikatelé na podzim letošního roku. Na odpověď nemusel dlouho čekat. Na setkání zástupců reprezentantů podnikatelské sféry přijal pozvání premiér Petr Fiala, řada ministrů, předseda Senátu i předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Energie. Podnikatelé... Řešte to! Dlouhý v plném sále udeřil na Fialu. Ten vytáhl Ukrajinu. Hned nato vstal ze židle Babiš. Smršť!
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Petr Fiala, předseda Senátu Miloš Vystrčil a poslanec Jan Skopeček na 34. sněmu Hospodářské komory ČR

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý zdůraznil, že nikdo nemohl tušit, že dojde k válce, a že budeme svědky rekordní inflace nebo „agresivní reakce České národní banky“. „Ani v nejhorších snech jsme si nepředstavovali tak drahé energie, jaké máme dneska, a že můžeme čelit dokonce i hrozbě fyzického nedostatku ropy a zemního plynu. Ani v nejdivočejších představách jsme si nedokázali představit migrační vlnu,“ předeslal Dlouhý. Popsal ve svém úvodním proslovu, že toto vše narušilo vztahy mezi podnikateli a vládou.

„Největší nebezpečí očekáváme na podzim letošního roku,“ varoval. Podnikatelé podle něj budou stát před zvýšením nákladů, ztrátou zakázek, v horším případě před bankroty. „Podnikatelé měli pocit omezené komunikace mezi nimi a vládou,“ vyčítal směrem k premiérovi s tím, že opatření byla vnímána jako kosmetická. „Česká vláda jim připadala nečinná,“ tepal kabinet dál.

 

Další závěry v červnu. „Nebude to žádný zázrak“

Podnikatelé potřebují podporu ihned. „Hrozí, že pokud by se situace mezi nimi nezměnila, vláda začne ztrácet jejich podporu,“ konstatoval Dlouhý. Informoval, že zástupci komor a zaměstnavatelských svazů minulý týden jednali s vládou, výstupy zatím nebudou medializovány. V krátkodobém horizontu nemůžou podnikatelé podle Dlouhého očekávat regulaci cen energií ani masivnější kompenzace jako v době epidemie koronaviru. Předpokládá změnu struktury energetického trhu v horizontu jednoho až dvou let tak, aby měla vláda v rukou nástroje pro případnou regulaci. „Věřím, že během měsíce června s vládou dospějeme k pozitivnímu výsledku, který nebude žádný zázrak. Nemysleme si to,“ doporučil. Nedává vinu za současnou krizi novému kabinetu a popsal bezprecedentní zásah na Ukrajině. „Nedělejme si iluze, že by za jiného složení vlády byla inflace nižší nebo by energie nerostly,“ podotkl, přesto opakovaně vyzval vládu, ať situaci začne řešit. 

Sněm Hospodářské komory v Olomouci. Foto: Daniela Černá

Anketa

Jste pro razantní navýšení výdajů na obranu?

3%
96%
hlasovalo: 43781 lidí
S válkou na Ukrajině souvisí rychlejší přijímání zahraniční pracovní síly. Dlouhý připomenul, že firmy i přes slabší vývoj ekonomiky stále marně shání asi tři sta tisíc zaměstnanců hlavně v technických a dělnických oborech. „Hospodářská komora doporučuje dlouhodobě zkrátit lhůty pro vyřízení žádosti zaměstnavatelů a uchazečů na maximálně dva měsíce,“ uvedl. „Kdy jindy než teď bychom měli podnikatelům pomoci s překážkami v jejich podnikání? Nejsem si jist, zda současná migrace z Ukrajiny může přispět k řešení nedostatku pracovníků na českém trhu. Jistě, využijme i tuto příležitost. Všichni však už dnes víme, že složení běženců se nesrovnává s profesní strukturou poptávky českých zaměstnavatelů. Případná vleklost válečného konfliktu na tom nic nezmění. Navíc, dojde-li k ukončení konfliktu a obnově Ukrajiny, měli by to být především sami Ukrajinci, kdo se do rekonstrukce své země zapojí,“ popsal. Shrnul, že ukrajinský konflikt opravdu nepředstavuje řešení nedostatku pracovníků na českém trhu.

Dlouhý poděkoval politikům za cesty do zahraničí. Hospodářská komora je ochotná poskytnout doprovod. „Rád bych na to upozornil především ministerstvo zahraničí a pana Lipavského osobně. České firmy mají co nabídnout,“ vzkázal.

Dlouhý: „Vládu Petra Fialy prosím…“

Dlouhý už doslova prosil politiky, aby udělali maximum pro to, aby republiku nedestabilizovaly jejich kampaně. „Vládu Petra Fialy prosím o, v přeneseném slova smyslu, sestoupení z evropských výšin a řešení zásadních strategických problémů jako je zásobování plynem. Alespoň o stupeň níž, na úroveň drobných a středních podnikatelů. Vůbec nezpochybňujeme zásadní význam řešení strategických problémů. Komunikujte s podnikateli a hledejte cesty, jak nás podpořit rychle, okamžitě,“ vyzval a obrátil se nejen na premiéra Petra Fialu, který na sněm přijel, ale i bývalého premiéra Andreje Babiše.

Fiala: Máme 50 tisíc uprchlíků na pracovním trhu

Premiér Petr Fiala v proslovu připomenul Dlouhému, že mají zásadní část všech jejich třiceti čtyř loňských požadavků v programu a „pracují na tom“. „Žádali jste budoucí vládu například o větší rozpočtovou odpovědnost, zvýšení limitu plátcovství DPH a paušální daně na dva miliony korun, nebo jste apelovali na potřebu zajištění dostatečných dodávek energie pomocí energie z jádra spolu s rozumným rozvojem obnovitelných zdrojů,“ vypočítával ve svém proslovu na sněmu Hospodářské komory. „Zrychlení přijímání pracovníků ze zahraničí, tady jsme to tak rychle samozřejmě neplánovali, ale válka na Ukrajině nás donutila pravidla zjednodušovat a během několika týdnů máme 50 000 uprchlíků z těch, kteří přišli, teď na pracovním trhu,“ připomenul.

Premiér Petr Fiala na 34. sněmu Hospodářské komory v Olomouci. Foto: Daniela Černá

Fiala připustil, že ruská invaze na Ukrajinu změnila všechny plány.  „A řekl bych, že nejenom naše, ale i plány členů Hospodářské komory. Byli jsme postaveni před situaci, kterou Evropa v posledních desetiletích nepoznala, situaci, o které si mnozí z nás mysleli, že se tady kolem nás nemůže odehrávat. Ale realita je taková, že Vladimír Putin rozpoutal válku, na kterou musíme reagovat a která má přímý i nepřímý dopad na Českou republiku, její firmy, její občany,“ uvedl. „Musím říct, že ten první nápor, největší migrační vlnu od druhé světové války, největší uprchlickou vlnu a největší uprchlickou vlnu, jakou kdy zažila Česká republika, jsme zvládli. Tu první fázi určitě. Neříkám, že bez problémů, ale bez zásadních problémů ano. Řešíme energetickou krizi. Nejenom z pohledu cen energií, ale zejména samotné dostupnosti těchto energií, zejména ropy a plynu,“ zaznělo také v jeho proslovu.

Anketa

Jste pro schválení „manželství pro všechny“?

3%
95%
hlasovalo: 15894 lidí
Premiér zmínil, že bohužel v uplynulých letech byly pozastaveny projekty na posílení plynového propojení do Polska a Rakouska, takže ani k dopravním trasám nemáme moc alternativ. „S našimi sousedy jednáme, s Polskem oživujeme výstavbu plynovodu Stork II, kterým bychom mohli potom dostat do České republiky dostatek plynu z LNG terminálů budovaných v Polsku. Diskutujeme také o možnostech lepšího plynového propojení s Rakouskem. S Německem, Polskem, Nizozemím jednáme o podílech na vznikajících LNG terminálech, což je pro Českou republiku strategicky nesmírně důležité,“ popsal.

Ujistil, že dopady na občany vnímá a připomenul valorizaci důchodů, pětitisícový příspěvek a změny v placení silniční daně. „Spolu s Národní rozvojovou bankou jsme připravili rozšířený program Záruka. Pro velké firmy připravujeme opatření takzvané kompenzace nepřímých nákladů. Tyto kompenzace pomohou větším firmám s energeticky náročným provozem, které mají vysoké náklady na emisní povolenky. To je jenom pár opatření, která jsme udělali a která v těchto dnech dokončujeme,“ uvedl. Přehled opatření pro firmy je k dispozici na stránce Deštník proti drahotě.

Babiš: Ceny energií? „Nemyslím, že se s tím nedá nic dělat. Dá.“

Ke slovu se dostal na sněmu Hospodářské komory i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Covid, dva roky pekla byly skutečně těžké. Jsem rád, že jsme společně splnili sliby. Podpořili jsme 700 tisíc podnikatelských subjektů,“ začal vypočítávat Babiš. Vyjmenoval množství podpory, kterou podnikatelé v minulosti dostali. „Průmysl nebyl uzavřen a to je skvělé,“ podotkl. Připomenul současné problémy podnikatelů s trhem práce: „Doufám, že nová vláda zlepší rychlé vyřizování pracovních povolení. Celý systém je nepružný.“ Slíbil, že změny k lepšímu jistě hnutí ANO podpoří. Doufá, že vláda promění své sliby na realitu. „Energie. Nemyslím si, že se s tím nedá nic dělat. Dá,“ konstatoval. Doporučil zrušit na určitou dobu DPH. „Vláda může zastropovat ceny pohonných hmot,“ přidával jedno doporučení za druhým. „Kdo bude mít extrémní zisky tento rok? Rafinerie. Topí se v zisku. Přesně jak ČEZ se topí v zisku. Opakovaně jsem vyzýval vládu, vemte si dividendu!“ vyzval.

Bývalý premiér, předseda hnutí ANO Andrej Babiš na sněmu Hospodářské komory. Foto: Daniela Černá

„Pekelné kombinace,“ konstatoval k současné společenské i podnikatelské situaci v ČR po covidu, v době války a energetické krize.

Přesto Babiš trvá na svém, že české finance jsou ve skvělé kondici. „My, jako opozice, dáváme konkrétní návrhy, jak by mohla vláda pomoci. Doufám, že vládu přesvědčíme,“ uvedl.

Na jednání Hospodářské komory přijal pozvání předseda Senátu Miloš Vystrčil. Před zaplněným sálem kongresového hotelu v Olomouci vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Josef Sikela, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka i ministr školství Petr Gazdík. Také o obsahu jejich sdělení podnikatelům a veřejnosti budou ParlamentníListy.cz informovat. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jako když prohráli ve Vietnamu.“ Slovenský generál o válce na Ukrajině. Spojence potěší

15:25 „Jako když prohráli ve Vietnamu.“ Slovenský generál o válce na Ukrajině. Spojence potěší

Generál Pavel Macko byl do roku 2018 zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády Slovenské republik…