Erik Best: Sobotka jde do háje, ale tohle ještě stihl slíbit EU. A je to vážné. A zůstane to po něm

23.11.2017 14:20

Americký novinář Erik Best na svém webu hodnotí situaci Andreje Babiše (ANO), ale také situaci v ČSSD. A pro někoho možná překvapivě konstatuje, že odcházející premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) možná prohrál bitvu, ale vyhrává válku. Zato Andreji Babišovi teď začnou těžkosti.

Erik Best: Sobotka jde do háje, ale tohle ještě stihl slíbit EU. A je to vážné. A zůstane to po něm
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Erik Best v pořadu Horké téma
reklama

Bohuslav Sobotka v Česku jasně prohrál volby. Jeho sociální demokracie nedokázala voličům nabídnout program, který by voliče oslovil. Takovou tradiční verzi péče o občana od jeho kolébky až po hrob. Ale to, co se Sobotkovi nepodařilo v Česku, dokázal prý spoluprosadit na úrovni celé EU. Odpůrci Evropské unie by podle Besta měli zpozornět. Sobotka plně podpořil evropský pilíř sociálních práv.

„Jde o vítězství těch, kteří si přejí, aby EU nařizovala členským státům, co mají dělat v tak různorodých oblastech, jako jsou vzdělávání, rovnost pohlaví, jistota zaměstnání, minimální mzdy, rovnováha mezi pracovním a osobním životem, ochrana osobních dat, péče o děti, zdravotnictví, penze a bezdomovectví. V závislosti na způsobu jeho implementace by manifest mohl mít větší sílu než česká Listina základních práv a svobod. Rozsah dokumentu je skutečně revoluční. Stanoví například, že budou zajištěny adekvátní minimální mzdy, ale také třeba to, že každý, kdo nedisponuje dostatečnými prostředky, má nárok na adekvátní doplňky k příjmu, které mu zajistí důstojnost ve všech životních etapách,“ napsal Best.

Kdyby toto dokázal Sobotka prosadit na české úrovni, možná by ČSSD nedopadla tak tragicky. Končící premiér ale podle Besta může být spokojen, protože co neprosadil doma, prosadil na úrovni EU.

Zato šéf hnutí ANO Andrej Babiš teď bude muset těžce počítat. Jeho stranický kolega Radek Vondráček získal 135 hlasů poslanců, ale základ sněmovní koalice tvoří SPD a komunisté. Ukázalo se to ostatně při obsazování mandátového a imunitního výboru či bezpečnostního výboru. V čele mandátového výboru stanul komunista Stanislav Grospič a v čele toho bezpečnostního stanul Radek Koten z SPD. Oba pánové byli zvoleni silami ANO, komunistů a SPD. Tahle koalice by ale především v zahraničí nevypadala dobře. Až bude Babiš žádat o důvěru pro svou menšinovou vládu ve Sněmovně, měl by podle Besta doufat, že pro tuto vládu bude hlasovat jen 78 poslanců ANO, zatímco ostatních 122 poslanců bude proti.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Tichá tolerance ANO ze strany komunistů a SPD Tomia Okamury navíc není jediným problémem. Ve Sněmovně už leží žádost o vydání příštího premiéra Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Pokud bude vydán, bude Česko mít trestně stíhaného premiéra. A to je něco, co Babiše tlačí do kouta při jakémkoli vyjednávání o vládě.

„V obchodní části vyjednávání ale policejní žádost jen zvyšuje Babišovy náklady na podnikání. Místo 60–70 % ministerstev, úřadů a firem se státní účastí si možná teď bude moci říct jen o 50–60 %. Největším vítězstvím pro Babišovy soupeře by bylo, kdyby jim přenechal ČEZ – žádné změny v managementu, žádná trestní oznámení za činy spáchané v minulosti, autonomie při rozdělení společnosti na dvě části a odprodej jedné z nich za tu správnou cenu tomu správnému kupci, svoboda při výběru dodavatele nových jaderných reaktorů. Je to vysoká cena, nikdo ale nikdy neřekl, že převzít zemi bude levné,“ upozornil Best.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…