Erik Best jasně o tom, co včera provedla národní banka s korunou... A média o tom prý mlčí

06.02.2015 18:08

Známý americký komentátor českého dění Erik Best upozorňuje, že nám možná centrální banka oslabila měnu a nikdo si toho ani nevšiml. Po posledním rozhodnutí ČNB prý má koruna zaděláno na to, aby ještě více oslabovala, přitom reálně by měla být mnohem silnější.

Erik Best jasně o tom, co včera provedla národní banka s korunou... A média o tom prý mlčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best

Možná nám podle Besta devalvovali korunu a ani jsme si toho nevšimli. Nejednalo se totiž o zaplavení trhu penězi jako v roce 2013, kterého si okamžitě všichni všimli, protože přes noc spadla hodnota koruny o čtyři procenta. Nynější změna je subtilnější, ale stejně významná.

"Rada ČNB včera odhlasovala pokračování stropu 27 Kč na kurz koruny vůči euru, čímž v zásadě přijala novou měnovou politiku Evropské centrální banky založenou na kvantitativním uvolňování,“ píše Best. To znamená, že čeští bankéři budou akceptovat masivní tisknutí peněz, které chystají evropští bankéři, a kurs koruny mu přizpůsobovat.

Celý komentář ZDE.

Best podotýká, že od listopadu 2013 klesla koruna vůči euru o sedm procent, ale vůči jiným měnám, třeba dolaru, o více než dvacet procent. Přitom sám viceguvernér Vladimír Tomšík uvedl, že bez předloňské intervence centrální banky by byla koruna mnohem silnější.

Pokud bude nyní euro klesat, a to se všeobecně předpokládá, zasáhne to i korunu. Ta bude buď kopírovat vzestupy a pády eura, nebo vůči němu ještě více oslabí.

"Koruna by měla posilovat, ale nemůže, a rozdíl mezi současnou a skutečnou hodnotou koruny představuje rozsah faktické devalvace ČNB. Skoro nikdo si jí nevšímá, ale je tak skutečná, jak to jenom jde,“ dodává Erik Best.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

18:05 Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

Novinář a komentátor Jindřich Šídlo na serveru Seznam Zprávy hodnotí druhé funkční období prezidenta…