Erik Best naznačil, jak bude trpět Jiří Dienstbier

24.06.2014 11:21

Americký novinář Erik Best upozornil na svém blogu The Fleet Sheet na nebezpečí, které může čekat na ministra za ČSSD Jiřího Dienstbiera. Ten má, stejně jako Best, americké občanství. Novinář však má neblahé tušení, že by si na něj imigrační úředníci přesto mohli posvítit.

Erik Best naznačil, jak bude trpět Jiří Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best
reklama

Je všeobecně známo, že ministr Jiří Dienstbier se narodil v USA, když tam jeho otec, pozdější ministr zahraničí, působil jako zpravodaj Československého rozhlasu. Díky tomu má americké občanství, a jak připomíná Best, je nejvýše postaveným Američanem v české státní správě.

Novinář upozorňuje, že americký imigrační zákon sice předpokládá, že občan USA, který se svého občanství výslovně nevzdá, je stále považován za občana Spojených států, ovšem s existujícími výjimkami. Například tou, že dotyčná osoba nesmí v cizím státě přijmout post obnášející strategické rozhodování. Což nepochybně je případ člena vlády, hlasujícího o vyslání vojsk či jiných klíčových záležitostech.

Celý text Erika Besta ZDE.

Jeho občanství v tom případě bude záviset na konzulárním oddělení americké ambasády. A zde podle novináře může Čechoameričan Dienstbier narazit. „Americké konzulární úředníky nebudou zajímat jeho přitroublá řešení nízkého počtu žen v politice. Co ale proruské sklony ČSSD ohledně krize na Ukrajině?“ upozorňuje.

Za těchto okolností podle něj bude Jiří Dienstbier muset volit, zda si ponechá občanství americké, nebo české, bez kterého nemůže vykonávat ministerskou ani další funkci.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…