Euro byl krok zpátky. Tak hovoří muž, který jej v Německu zaváděl

11. 7. 2015 15:22

Někdejší německý ministr financí Oskar Lafontain, jenž tento post zastával mezi lety 1998 až 1999 za německou sociální demokracii, volá v rozhovoru pro časopis Spiegel po ukončení společné evropské měny euro. Lafontain byl také předsedou německé die Linke, kterou lze popsat jako nástupkyni komunistů.

Euro byl krok zpátky. Tak hovoří muž, který jej v Německu zaváděl
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

"Euro je krokem zpět v historickém projektu evropské integrace," konstatoval někdejší šéf německé státní kasy a obratem dodal, že se stačí podívat na Řecko. S vlastní měnou by prý řadu let trvající krizi zvládalo lépe. Euro selhalo, nedělejme si žádné iluze," dodal muž, jenž se v pozici ministra financí podílel na zrodu této měny.

Celý text v němčině zde

Řecko za současných podmínek nemůže své hospodářství postavit na nohy, protože nemůže devalvovat měnu. Směnné kurzy v minulosti fungovaly a není důvod věřit, že by nefungovaly znovu. Lafontain připouští, že die Linke oficielně zastává jiný názor, než on sám. Strana odmítá konec eura a vystoupení Řecka z eurozóny. Exministr financí ale podotýká, že to není poprvé, co se jeho názory rozcházejí s nějakou stranickou linií.

Oskar Lafontain byl dlouhá léta význačnou osobností německé sociální demokracie. Když v roce 1998 vyhrála volby, stal se ve vládě Gerharda Schrödera ministrem financí. V této pozici také poté koordinoval zavádění eura. Po necelém roce ve funkci se však rozhodl odpostoupit. Vystoupil i ze strany a založil výrazně levicovější frakci Die Linke, která dodnes působí v parlamentech téměř všech německých zemí jako jejich nejlevicovější součást. V Evropském parlamentu sdílí frakci s našimi komunisty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

20:59 Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

Zpěvák Tomáš Klus se na svém Facebooku tvrdě pustil do textaře a zpěváka Jaromíra Nohavici. Připomín…