Názor politika versus názor odborníka. I tak by se dalo nahlížet na vyjádření, která od sebe dělí pouhý týden. V tom minulém uvedl na sněmu Svazu průmyslu a dopravy předseda vlády Bohuslav Sobotka, že Česká republika musí zůstat v tvrdém jádru Evropské unie a co nejdříve, jakmile to bude možné, přijmout euro. Podle něj není jiná cesta. Všechny politiky, kteří naopak mluví o vystoupení ČR z Evropské unie, označil premiér „za blázny a poloblázny“.
Setrvání v jádru Evropské unie považuje za jedinou alternativu k zajištění bezpečnosti a ekonomické prosperity naší republiky. A to, že Česko dosud není v eurozóně, bere jako nejistotu do budoucna. „Veškerá modernizační opatření budou fungovat tehdy, když budeme členy volného vnitřního trhu a budeme figurovat v jádru ekonomicky silných zemí Evropské unie,“ konstatoval Bohuslav Sobotka.
Euro na pokraji kolapsu, eurozóna čelí bezprecedentním dluhům
Možná by si svůj jednostranný pohled alespoň trochu poupravil, pokud by týden po svém razantním vyjádření zavítal na konferenci Vyšehradské fórum 2017. Slyšel by tam, že euro je na pokraji kolapsu a je čas, aby Evropská centrální banka odhalila stav ekonomiky. Dostalo by se mu připomenutí, že společná evropská měna je sužovaná skandály a země eurozóny čelí bezprecedentním dluhům. Tak hodnotil Sobotkou vzývané euro profesor Oldřich Rejnuš, autor mnoha vědeckých a odborných článků, publikací a učebnic.
V poslední době se zvláště intenzivně zabývá soudobým vývojem světového finančního systému s ohledem na vznik novodobých jak ekonomických, tak i společenských rizik. Nyní působí na Fakultě podnikatelské VUT v Brně a na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, kde v přednáší předměty „Finanční trhy“ a „Obchodování cenných papírů a komodit“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Bárta , euro , Sobotka , Vyšehradské fórum , Rejnuš
autor: Jiří Hroník
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska