Europarlament poplival naši suverenitu. Pospíšil s Bartoškem pálí na Brusel

12.04.2016 22:28

Většina europoslanců řekla ano zavedení systému trvalého přerozdělování uprchlíků. Většina českých europoslanců byla proti. Patřil k nim i Jiří Pospíšil zvolený za TOP 09. Vysvětlil, proč. Místopředseda české sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) k tomu poznamenal, že dnes byla poplivána naše suverenita. Německo nezvládá přerozdělit uprchlíky ani na svém území, a přece se snaží vnutit tento model i dalším státům EU.

Europarlament poplival naši suverenitu. Pospíšil s Bartoškem pálí na Brusel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

„Europoslanci stále věří, že uprchlíci mohou být přerozdělováni proti své vůli na různá místa v Evropě. A kromě toho už by neprobíhala azylová řízení v jednotlivých členských státech, ale konalo by se jediné evropské azylové řízení. To je podle mého názoru v rozporu se suverenitou jednotlivých států,“ rozhořčil se v úterních Událostech, komentářích České televize.

Lidovecký místopředseda sněmovny Jan Bartošek byl ještě mnohem ostřejší. „To, co dnes udělal europarlament, je poplivání suverenity členských států osmadvacítky včetně České republiky,“ přisadil si Bartošek. „Podívejte se do Německa. Vždyť tam migranti říkají: My chceme to pravé Německo, my nechceme být na venkově, my chceme do velkých měst. Německo tedy není schopné přerozdělovat uprchlíky ani na svém území,“ pokračoval v kanonádě člen české sněmovny. V praxi je to tak, že nám velké státy EU zadělaly na problém a teď se jej podle Bartoška snaží přehrát na menší země. Rezolucí už podle lidovce bylo dost. EU už konečně musí začít jednat. Musí umět ochránit své hranice. A pokud to neumí, neměla by v tom bránit jednotlivým státům.

Pospíšil dodal, že Evropě může ulehčit alespoň dohoda s Tureckem. Prozatím by ji tedy neházel přes palubu, protože proud uprchlíků fakticky zeslábl. Místo kritiky dohody s Tureckem, k níž se uchyluje řada politických představitelů včetně prezidenta Miloš Zemana, by bylo lepší uzavřít dohody i s dalšími státy, například ze severní Afriky.

Islámský stát bude poražen. Ale co přijde potom?

Komentář k tématu přidala válečná reportérka Jarmila Štuková. Za zásadní chybu považuje to, že se nedebatuje o tom, co bude se Sýrií, respektive s celým Blízkým východem po porážce Islámského státu. „Nikdo nepochybuje, že Islámský stát bude poražen. Ale co bude potom?!“ ptala se. V Sýrii už je dnes jasné, že Kurdové, šíité a sunnité budou už jen těžko žít v míru vedle sebe.

Prozradila také, že uprchlíci mají zkreslené představy o Evropě. Byť mají přístup na internet, nechtějí věřit tomu, co o starém kontinentu čtou. „Evropa je pro ně něco jako zlatý krásný dům,“ prozradila dáma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…