Europoslanci budou debatovat o kauze českého premiéra Babiše

15.01.2020 6:28

Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše bude dnes jedním z témat debaty na plenární schůzi Evropského parlamentu ve Štrasburku. Kromě tohoto bodu budou poslanci hovořit také o budoucnosti fungování Evropské unie.

Europoslanci budou debatovat o kauze českého premiéra Babiše
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš

O českém premiérovi by se mělo podle pořadu jednání debatovat kvůli obnovení trestního stíhání "v souvislosti se zneužitím finančních prostředků EU a potenciálními střety zájmů". K bodu se vyjádří zástupci Rady EU a Evropské komise. Hlasovat by měli ale europoslanci o tomto bodu až na svém únorovém zasedání.

Poslanci proberou i takzvanou konferenci o budoucnosti Evropy, která by se měla stát platformou pro politiky, občany i organizace a jejich vize pro další rozvoj EU.

V bodu nazvaném "překrucování historie" se europoslanci vrátí ke kauze kolem paktu o neútočení mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem z roku 1939. Podle zářijového usnesení Evropského parlamentu druhá světová válka vypukla v důsledku uzavření tohoto paktu. Na to ostrými výroky reagoval ruský prezident Vladimir Putin. Jeho kritika směřovala především na adresu Polska.

V poledne k poslancům promluví jordánský král Abdalláh II., který dnes Štrasburk navštíví po předchozích zastávkách v Paříži a Bruselu. Debatovat budou poslanci Evropského parlamentu také o pokroku v dodržování právního státu v Polsku a Maďarsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáčkův Twitter v neděli ráno. Češtináři si zděšeně zakrývali oči

18:28 Hamáčkův Twitter v neděli ráno. Češtináři si zděšeně zakrývali oči

Osoba odpovědná za spravování twitterového profilu a příspěvků ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) n…