Evropa řeší řecké ne v referendu, sejde se Merkelová s Hollandem

06.07.2015 6:15

Řekové v nedělním referendu jasnou většinou odmítli podmínky mezinárodních věřitelů k poskytnutí další pomoci. Eurozónu a Atény nyní čeká vyjednávání o nové dohodě a o další budoucnosti země v eurozóně.

Evropa řeší řecké ne v referendu, sejde se Merkelová s Hollandem
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka
reklama

Předseda Evropské rady Donald Tusk se ráno chystá o situaci jednat s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim a vedoucím ministrů financí zemí eurozóny, Nizozemcem Jeroenem Dijsselbloemem. Na úterní večer Tusk svolal mimořádný summit zemí eurozóny, kterému bude předcházet přípravné jednání ministrů financí zemí platících eurem.

Večer se německá kancléřka Angela Merkelová plánuje v Paříži sejít s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.bMezitím se řecká vláda v čele s premiérem Alexisem Tsiprasem a ministrem financí Janisem Varufakisem připravuje na nová vyjednávání s věřiteli, od kterých chce souhlas s odpisem části dluhu.

V Řecku by dnes měly skončit týdenní bankovní prázdniny, které byly Atény nuceny kvůli nedostatku hotovosti vyhlásit. Zatím ale není jasné, zda banky v úterý nakonec otevřou a zda v zemi skončí kapitálová omezení na výběry, které nyní mohou činit maximálně 60 eur denně. Zatímco řecká vláda slibuje finanční ústavy otevřít, někteří analytici to považují bez přístupu bank k hotovosti za nemožné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Itálie nám vyhlásí válku? Máte to písemně?“ A velvyslanec odešel. ČSSR 80. let: Perly z politiky

18:39 „Itálie nám vyhlásí válku? Máte to písemně?“ A velvyslanec odešel. ČSSR 80. let: Perly z politiky

VZPOMÍNKY A PERLY Někdy to působí dojmem, že před rokem 1989 se v české, tehdy československé politi…