Evropané i Američané, za tohle rozhodnutí byste měli ruskému prezidentu Putinovi blahořečit

12.10.2014 8:38 | Zprávy

Alexander Kurdin z Oddělení strategického výzkumu pro oblast energetiky spadajícího pod ruskou vládu je přesvědčen, že světový trh s plynem se musí sjednotit. Pomoci by k tomu dle jeho názoru mohla i smlouva mezi společností Gazprom a Čínou.

Evropané i Američané, za tohle rozhodnutí byste měli ruskému prezidentu Putinovi blahořečit
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„I když trh se zemním plynem funguje v Evropě i Spojených státech bez problémů, idea vytvoření jednotného světového trhu je zatím v podstatě nereálná. Trvalé cenové výkyvy mezi hlavními zákazníky ze států nacházejících se v Evropě, Severní Americe a asijsko-pacifické oblasti jsou však důkazem, že by sjednocený trh s plynem mohl být v celosvětovém měřítku mnohem efektivnější," tvrdí Kurdin.

„V současné době však ceny plynu nevykazují žádné známky toho, že by se k sobě začaly přibližovat. Na konci letošního léta byla v americkém Henry Hub v Louisianě cena zemního plynu 150 dolarů za 1000 kubíků. Zatímco na evropském velkoochodním trhu se cena za stejné množství plynu pohybovala mezi 250 až 400 dolary. Zkapalněný plyn (LNG) se zase od katastrofy v japonské Fukušimě prodává za cenu v rozmezí 600 až 700 dolarů," zmiňuje Kurdin.

„Stále rozdílnější ceny zemního plynu v různých koutech světa v posledních čtyřech letech paradoxně signalizují spíš deglobalizaci trhu než jeho postupné sjednocování. Zpočátku se tak dělo v důsledku nepříliš rychlého rozvoje na trhu s LNG. Tento trh v posledních letech stagnoval z důvodu nedostatečně rozvinuté infrastruktury," konstatuje Kurdin.

„Pro tradiční dodavatele plynu je limitující, že mezi Evropou a Asií je doposud vystavěno příliš málo potrubí. Rusko sice nyní začalo pracovat na výstavbě plynovodu do Číny, ale zatím neexistuje žádný projekt, který by počítal s plynovodem vedoucím z Evropy do Asie. Vedle Ruska by ještě teoreticky mohl vyvážet plyn do Číny i Evropy Turkmenistán. Tato země se řadí co do světových zásob zemního plynu na šesté místo. V současné době však dodává plyn zejména do Číny. Větším dodávkám plynu do Evropy brání nedostatečná produkce a problémy s infrastrukturou," píše Kurdin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: pro

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za to jste mohli mít tři týdny dovolené.“ Ševčíkovo drsné VIDEO o penězích pro Ukrajince

14:58 „Za to jste mohli mít tři týdny dovolené.“ Ševčíkovo drsné VIDEO o penězích pro Ukrajince

Miroslav Ševčík i na dovolené řešil politiku. Vrátil se ke svému prohlášení z rozhovoru pro Parlamen…