Evropě hrozí větší průšvih, než byla finanční krize. A není zase tak nepravděpodobný

16.07.2016 19:52

Americký politolog Soeren Kern z Gatestone Institute poukazuje na aktuální průzkumy, podle kterých je Hnutí pěti hvězd (M5S) nejpopulárnější politickou stranou v Itálii. Podle Kerna by případné vítězství strany Beppeho Grilla mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro celou Evropskou unii.

Evropě hrozí větší průšvih, než byla finanční krize. A není zase tak nepravděpodobný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

„Hnutí pěti hvězd volá po referendu, ve kterém by voliči rozhodli, jestli by se mělo v zemi dále platit eurem, či se vrátit zpět k liře. Pokud by se Itálie se třetí největší ekonomikou v eurozóně vzdala eura, mohlo by to pro EU znamenat katastrofu,“ uvádí Kern s tím, že podle průzkumu Ipsos zveřejněného v deníku Corriere della Sera by M5S získalo 30,6 %, zatímco středolevicová Demokratická strana premiéra Mattea Renziho jen 29,8 %.

Hnutí pěti hvězd založil v roce 2009 populární komik a bloger Beppe Grillo, který si získal oblibu díky svému boji proti korupci. „V obecních volbách před třemi týdny dosáhlo Grillovo hnutí senzačního výsledku, když uspěli v devatenácti ze dvaceti měst. A to včetně Říma nebo Turína, kde se kandidátky strany staly starostkami. Pro premiéra Renziho představuje M5S vážnou výzvu, a to se ještě rozhodl v říjnu uspořádat referendum, ve kterém se voliči vyjádři k jeho navrhovaným reformám ústavy.“

Renzi plánované reformy považuje za nezbytné pro zefektivnění vlády. Pokud reformu voliči neschválí, italský premiér přislíbil, že odstoupí ze své funkce. Jak poukazuje Kern, podle nedávného průzkumu společnosti Euromedia by 34 % voličů hlasovalo proti reformě a 28,9 % v její prospěch. Dalších dvacet procent lidí ještě není rozhodnuto, jak bude volit, dalších osmnáct procent z nich doposud nemá jasno, jestli se vůbec referenda zúčastní.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Italské vládě navíc znesnadňuje situaci alarmující stav ekonomiky a zejména bankovního sektoru. Italské banky jsou zatíženy 360 miliardami eur kvůli špatným úvěrům. Toto číslo činí více než 20 % HDP a představuje jednu třetinu všech nesplácených úvěrů v eurozóně. Obrovským problémem je také zadluženost veřejného sektoru, které tvoří 130 % HDP,“ konstatuje Kern a dodává, že podle výhledu Mezinárodního měnového fondu poroste ekonomika v letošním roce jen o 1 %.

Ze špatné ekonomické situace země viní Hnutí pěti hvězd právě euro a mnoho Italů zastává stejný názor. Podle Kerna by se říjnové referendum o změnách ústavy mohlo změnit v referendum o samotné italské vládě. „V případě volebního vítězství by se mohla stát příštím premiérem jedna z vůdčích osobností Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio. Následně by patrně bylo vyhlášeno referendum o euru, které by ovšem mělo jen čistě poradní charakter. Italské zákony totiž neumožňují měnit mezinárodní smlouvy skrze lidové plebiscity.“

Podle Kerna je zřejmé, že by M5S prosazovalo legislativní změny, jež by zpětně umožnily výjimku. Ta by za situace, kdyby se stal di Maio či někdo jiný z M5S premiérem, pravděpodobně byla schválena. „Hnutí Beppeho Grilla však není jediné, kdo upozorňuje na to, že návrat k národní měně by ekonomice pomohl. Obdobného názoru jsou i mnozí ekonomičtí experti. Zároveň však poukazují na skutečnost, že pro eurozónu by tento krok znamenal totální kolaps. V důsledku toho by došlo k nejsilnějšímu ekonomickému šoku, který by předčil i bankrot Lehman Brothers v roce 2008 a krach newyorské burzy v roce 1929,“ konstatuje Kern.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…