Evropská identita existuje, tvrdí europoslanec Svoboda. Je to prý protiklad nacionalismu

11.01.2019 14:37

Kritici Evropské unie často upozorňují na to, že neexistuje cosi jako jednotný evropský lid a cosi jako jednotné evropanství. Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) však s tímto názorem nesouhlasí. V komentáři na blogu server Aktuálně.cz vysvětlil, co evropanství znamená konkrétně pro něj.

Evropská identita existuje, tvrdí europoslanec Svoboda. Je to prý protiklad nacionalismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Na prvním místě zdůraznil, že sami Evropané rádi zpochybňují své evropanství. Zato když se zeptáte Jihoameričana, jak by definoval evropanství, prý to dokáže poměrně snadno.

„Přes všechny závažné nedostatky je asi Evropa místem, kde se podařilo nejlépe naplnit ideál křesťanské úcty k jednotlivci. Vezměte si zejména sociální standardy, které jednotlivci nedovolí padnout tak hluboko na dno, jak se vám to může stát například v USA. Vezměte si rozvinuté zdravotní zabezpečení, ale také odlišné kulturní cítění. Evropa je tedy - vedle lokálního patriotismu (fandím své obci a kraji) a vedle českého vlastenectví - součástí mojí identity.“ uvedl Svoboda.

„Zadruhé je pro mě evropanství a vlastenectví protikladem k nacionalismu a izolacionismu; evropanství to vylučuje. Jiné země a jejich obyvatelé jsou pro mě partnery, někdy konkurenty, ale nikdy nepřáteli. To ale neznamená nutně souhlasit se všemi režimy, které po Evropě panují. Vlastenectví se v rámci evropanství otevírá k dialogu. Naopak nacionalismus vede k izolaci, k omezování prostoru pro vzájemné poznávání. A dialog, to vede ke konfliktům a válkám,“ hovořil dál Svoboda.

Teprve na třetím místě má Svoboda samotnou Evropskou unii a členství v ní, které spoluutváří to, čím Evropané jsou. Evropská unie představuje pro Svobodu naplnění jistého snu, který žili obyvatelé starého kontinentu po stovky let. Snu o spolupráci. Tento sen o jednotné Evropě snil už český král Jiří z Poděbrad. Jistěže platí, že EU je lidským dílem, které není dokonalé a je třeba ho vylepšovat, ale to podle Svobody nemění nic na tom, že myšlenka spolupracující Evropy je správná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…