Evropská unie sice řeší uprchlickou krizi, nestíhá ale vlastní deadliny

18.11.2015 17:26

Evropské národy tak dlouho řešily a rozhodovaly se, až propásly vlastní deadline. Podle údajů Evropské komise totiž prošvihly původní plán stanovení styčných důstojníků pro přemisťování uprchlíků. Pokud to takhle půjde dál, bude celá akce trvat místo původně plánovaných dvou let celkem 166 let. Vypočetl The Guardian.

Evropská unie sice řeší uprchlickou krizi, nestíhá ale vlastní deadliny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Závěry Evropské rady z 9. listopadu připomněly, že se členské státy Evropské unie zavázaly k vyslání styčných důstojníků pro relokační snahy do Itálie a Řecka. Ti měli být na místě již 16. listopadu, alespoň tedy podle původních plánů.

Den po deadlinu však vyšlo najevo zjištění, že 11 zemí neposlalo nikoho, z nich šest, Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Lotyšško, Slovensko a Česká republika, dokonce ani žádného zástupce nestanovily.

Podle posledních údajů je jasné, že členské státy EU neplní ani to, na čem se dohodly měsíc zpátky. Z původně plánovaných počtů 374 odborníků je po deadlinu k dispozici pouze 177, podobně jsou na tom zástupci pohraniční stráže. Z plánovaných 775 je k dispozici pouze 392.

„Tempo přemisťování uprchlíků z nejvíce stižených zemí – jako je Řecko či Itálie – zůstává pomalé. Pouze 128 uprchlíků z Itálie a 30 z Řecka bylo dosud přesídleno.“

Celý text zde

Následuje velmi jednoduchý popisný graf, ve kterém jsou znázorněny sliby, plány a realita. Země EU se zavázaly přesídlit celkem 160 000 uprchlíků. V současnosti na ně mají celkem 3216 míst a zvládly přesídlit dohromady 158 lidí.

Celý proces, na kterém se země shodly již v září, by měl trvat celkem dva roky. V současnosti však nejen že není dostatek lidí, není ani dostatek slíbených peněz. Původně slíbená částka 5,6 miliard eur, která měla putovat na pomoc UNHCR, potřebuje do celého součtu ještě 2,2 miliardy.

K tomu je třeba přičíst, že nefunguje solidarita mezi jednotlivými členskými zeměmi. Prosby Srbska, Chorvatska a Slovinska zatím zůstávají bez odezvy a země se tak propadají do chaosu, tamní uprchlíci nemají co jíst a pít.

A uprchlíci zatím stále proudí do Evropy a jejich počet se nijak nezmenšuje. Podle posledních výpočtů letos požádalo o azyl více než 860 000 lidí. Nejedná se však o konečné číslo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…