Evropský komisař podpořil těžbu břidlice

05.07.2014 19:58 | Zprávy
autor: čtk, mp

Evropský komsař pro energetiku Günther Oettinger vystoupil na podporu využívání břidlicových ložisek plynu v zemích Evropské unie a vyslovil se proti jeho zakazování. Pokud by Evropa dokázala překonat své výhrady vůči tomuto novému zdroji, mohla by z něj získávat asi deset procent své spotřeby, řekl komisař nedělníku B.Z. am Sonntag.

Evropský komisař podpořil těžbu břidlice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Odhaduji, že Evropa by si tímto způsobem mohla dlouhodobě zajišťovat zhruba deset procent svých potřeb," řekl Oettinger podle agentury Reuters. Dodal, že Evropa by díky tomu nemusela tolik spoléhat na dovoz energetických surovin z Ruska, s nímž má nyní EU kvůli ukrajinské krizi napjaté vztahy.

Frakování se používá masově především ve Spojených státech

Německo by si podle Oettingera nemělo před těžbou břidlicového plynu takzvaným frakováním zavírat dveře v situaci, kdy využívání tohoto zdroje aktivně podporují vlády zemí jako Británie či Polsko. Německý geologický ústav BGR před dvěma lety odhadl, že země může mít v břidlicových formacích zásoby plynu v objemu až 2,3 bilionu krychlových metrů, což odpovídá více než 20 letům domácí spotřeby.

Podle návrhu zákona, který v pátek společně představily spolkové ministerstvo hospodářství a ministerstvo životního prostředí, by Německo do roku 2021 zakázalo těžbu plynu pomocí hydraulického štěpení čili frakování v kombinaci s horizontálním vrtáním z hloubky menší než 3000 metrů. Zákon by ale umožňoval těžbu ve větších hloubkách. To by podle představ obou ministerstev mělo poskytnout dostatečný prostor pro pilotní frakovací projekty, které ukážou, zda je tento způsob těžby v Německu možný a rentabilní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…