Expert jen kroutil hlavou. Vojtěchův „hadr na hubu“ má dohru

24.07.2020 6:42

Epidemiolog Jiří Beran má za to, že nynější opatření vůči šíření nemoci covid-19 jsou „zbytečná a přehnaná“. V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV uvedl, že nošení roušek v metru podle něj význam má; chtít však po lidech, aby si nasazovali roušky v baru, to pokládá za nesmysl.

Expert jen kroutil hlavou. Vojtěchův „hadr na hubu“ má dohru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rouška na obličej, ilustrační foto

Anketa

Prospěl Dominik Feri české politice?

3%
97%
hlasovalo: 15047 lidí
Od půlnoci na sobotu budou povinné roušky na vnitřních akcích s účastí nad 100 osob, přičemž maximální povolená účast na nich bude od pondělí 500 osob. Alternativním řešením může být zřízení až pěti oddělených sektorů po 500 lidech, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Nově vyhlášená opatření Beranovi nedávají příliš smysl: „Myslím, že jsou zbytečná, že jsou přehnaná. Výsledky nám ukazují, že u většiny lidí onemocnění probíhá velmi lehce. Mnoho lidí ani neví, že jsou nemocní,“ řekl epidemiolog.

Nejdůležitější ukazatel pro to, aby se hodnotilo, zda nějaká opatření dělat, či nikoliv, jsou podle něj počty hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče a počty zemřelých. „Počty hospitalizovaných se nám nijak dramaticky nemění a počty zemřelých nám dramaticky klesají. Zatímco z prvních deseti tisíc nakažených zemřelo 330, z dalších pěti tisíc lidí nám zemřelo jen 35,“ poukázal Beran na velmi výrazný pokles v úmrtnosti s nemocí covid-19.

„Zaplať pánbůh, že se spolu lidé stýkají a udržují si jistá opatření, díky tomu se jim dostává mnohem méně viru do těla a řada onemocnění je pak velmi mírná,“ doplnil epidemiolog.

Zopakoval, že nová opatření, která ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zavádí, jsou zbytečná, jelikož šíření onemocnění v populaci se dalo očekávat: „My jsme si přece nemohli myslet, že když se uvolní všechna opatření, že čísla infikovaných neporostou, když máme devět milionů lidí vnímavé populace, tedy lidi, co nemoc ještě neprodělali. To je opravdu iluzorní,“ kroutil Beran nad postupem ministra hlavou.

Namísto plošných opatření by šel Beran cestou uzavření lokálních epidemií. „Uzavření ve smyslu, že bych je velmi intenzivně sledoval a snažil bych se dohledat všechny kontakty...“ pokračoval Beran.

K tomu, že onemocnění covid-19 se začalo rozsáhle šířit na jednom z večírků v pražském baru, podotkl: „Prostě se musíme smířit s tím, že určitá část populace opatření dodržovat nechce a je jí jedno, jestli bude nemocná, nebo ne. S tím se musíme smířit,“ sdělil Beran. Přirovnal situaci k pirátům silnic, kvůli kterým se také nezastavuje provoz na silnicích.

Právě bary a kluby jsou, podle něj, těmi nejrizikovějšími místy: „Zde se scházejí lidé, kteří o sobě nic neví, na rozdíl třeba od pracoviště či školy. Z baru kontakty nedohledáte. Stejně jako je nedohledáte z metra v Praze. Proto si myslím, že nošení roušek v metru význam má. Žádat ale lidi, aby chodili s rouškou do baru, to je nesmysl. V baru se s rouškou na ústech nikdo nepobaví. Je třeba ale lidem říct, že jdou do baru a že podstupují riziko, že onemocní... je to jejich volba,“ doplnil odborník.

„Nesmí se hlavně stát to, co se stalo na severu Moravy, že epidemiologové dohledají možné nakažené lidi, řeknou jim, aby šli na vyšetření, ale laboratoře nestíhají a vzorky mají schované pět dnů. Tak takový člověk pak může nakazit další, když ani neví, že je pozitivní,“ upozornil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …