Expert na terorismus: Útoky jednotlivců nelze předvídat

07.01.2015 22:06

Dnešní střelba v Paříži byla pravděpodobně akcí takzvaných osamělých vlků, jejichž útoky většinou nelze předvídat, protože jednají bez napojení na širší skupinu. ČTK to řekl expert na terorismus Adam Dolnik.

Expert na terorismus: Útoky jednotlivců nelze předvídat
Foto: repro CNN, tan
Popisek: Nejméně 12 mrtvých zůstalo po útoku na satirický magazín Charlie Hebdo v Paříži
reklama

Dolnik připomněl, že pařížský útok na sídlo satirického týdeníku Charlie Hebdo přinesl v Evropě největší ztrátu na životech od výbuchů v londýnském metru v létě 2005. Přesto dnešní událost, při které zemřelo nejméně 12 novinářů a policistů a desítka dalších lidí byla zraněna, nevidí jako mezník ve vnímání terorismu. „Útoky těchto osamělých vlků, jak jim říkáme, očekáváme už hodně dlouhou dobu. Motivace je dost, lidí, kteří umí něco se zbraněmi a chtějí se zviditelnit, je také dost," shrnul.

Útok podle něj může být i akcí lidí, kteří mají nějakou životní krizi a chtějí se zviditelnit. To, že si nechali otevřenou únikovou cestu, napovídá, že nebyli úplně odhodláni na daném místě okamžitě zemřít. Není navíc jisté, nakolik skutečně byli inspirováni karikaturami, které týdeník zveřejňoval - redakce mohla být i příležitostným cílem proto, že k ní útočníci měli přístup a znali okolí.

„Zabraňovat těmto útokům jednotlivců je složité, jednoho člověka zastavit nelze. Tím, že tyto útoky dáváme příliš do kontextu teroristických organizací, jim dáváme obrovskou výhodu tím, že se jich bojíme a tím, že o tom budeme debatovat zleva zprava," míní Dolnik.

„Jsem přesvědčen, že je to spíš akce jednotlivců než nějaká dobře organizovaná buňka, protože tyto buňky radši jdou po bombových útocích, kde bude rukopis Al-Káidy nebo Islámského státu vidět okamžitě. Islámský stát zatím na západní svět otevřeně neútočí," podotkl. Je však podle něj třeba počítat s tím, že někteří bojovníci, kteří se do Evropy vrací ze Sýrie a z Iráku - odhadem deset procent z nich - budou nevyhnutelně chtít zaútočit doma.

Pokud útočící jednotlivci nejsou napojeni na širší skupinu, je jejich odhalení těžké i pro bezpečnostní služby. Podle Dolnika proto zřejmě tyto složky ve Francii neselhaly. Klíčovou otázkou je to, jak moc snadné pro útočníky bylo dostat se k útočným puškám Kalašnikov, ze kterých stříleli.

Bezpečnostní expert Lumír Němec řekl, že útok v Paříži má znaky „sofistikovaného teroristického aktu", a to kvůli vybavení útočníků a hlavně pro naplánovaní akce, jako je příjezd, vniknutí do objektu a zajištění odjezdové cesty. Ochranou před podobnými útoky podle něj může být prevence. „Pokud ale k něčemu podobnému dojde, je šance minimální," dodal bývalý příslušník útvaru speciálních operací Vojenské policie, který působil například v Iráku a Afghánistánu.

Fotogalerie: - Je suis Charlie

Spontánní projev uctění památky obětí teroristické...
Budova Velvyslanectví Francouzské republiky v Praz...
Naproti francouzskému velvyslanectví je známá Lenn...
Spontánní projev uctění památky obětí teroristické...
Spontánní projev uctění památky obětí teroristické...
Spontánní projev uctění památky obětí teroristické...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …