Exposlankyně Bubeníková: Na Janu Nagyovou historie určitě nezapomene

27.04.2015 11:32

Každý ze starostů může být lehce společensky i politicky diskreditován. Až z toho naskakuje husí kůže, říká Ludmila Bubeníková (STAN) v reakci na obvinění Martina Půty z korupce. Stejně jako většina jejích kolegů je i ona přesvědčena, že jde o spiknutí, a vyjádřila obavu o stavu české justice. Pochybnosti má ale i v souvislosti s pádem Nečasovy vlády, byť na Janě Nagyové nenechala nitku suchou. V rozhovoru, který poskytla naší redakci, jsme hovořili také o aktuálních problémech Polomi, s nimiž se bude muset jako starostka vypořádat. A nejen o tom…

Exposlankyně Bubeníková: Na Janu Nagyovou historie určitě nezapomene
Foto: archiv starosty
Popisek: Ludmila Bubeníková (STAN), starostka města Velká Polom
reklama

V polovině dubna se konal sedmý sjezd hnutí STAN, kde mimo jiné představilo hnutí hlavní témata pro krajské volby, které se uskuteční příští rok. Mají jimi být domovské právo, změna způsobu financování krajů, bezpečnost obyvatel nebo odbourání zbytečné byrokracie. Stojíte za těmito prioritami? A především, budete usilovat v krajských volbách o hlasy voličů, tak abyste mohla cíle hnutí převést do praxe?

Všechna uvedená témata jsou vysoce aktuální a my se budeme snažit je prosadit na příslušných úrovních. Pro krajské volby připravíme kvalitní kandidátní listinu s cílem ovlivnit činnost krajské samosprávy. 

Starostové a nezávislí jsou podle Půty připraveni spolupracovat se všemi demokratickými stranami. Další podobnou smlouvu, jako má teď hnutí s TOP 09, ale neočekává. Někteří členové STAN už navíc dříve uvedli, že o prodloužení smlouvy s TOP 09 nestojí. Podle slov Petra Gazdíka chtějí být starostové konfederační stranou, která bude sdružovat regionální hnutí a přivede do celostátní politiky osobnosti, jež dnes chybějí takřka všem stranám v zemi.  Co vy na to?

Martin Půta tak jen vyjádřil náš vcelku jednotný postoj. Spolupráce s hnutími na regionální úrovni se jeví jako zcela logická a přirozená.   

Co říkáte na obvinění Martina Půty z korupce? Petr Gazdík, jenž vedl STAN před Martinem Půtou a který jej nyní zastupuje, dokud se kauza nevyřeší, se nechal slyšet, že jde o spiknutí. „Spikly se proti nám živly. A za živly v tomto případě považuji i orgány činné v trestním řízení.“ A sám Martin Půta dodává: ,,Ukazuje se, že v České republice může být člověk obviněn poměrně snadno, aniž cokoli udělá.“ Jak celé obvinění vnímáte vy sama?

Myslím, že vyjádření P. Gazdíka je pragmatické a vyjadřuje podstatu problému. Sledovala jsem na sněmu reakce kolegů, když byla tato záležitost komentována, a nabyla jsem dojmu, že většina si myslí totéž. Některé postupy jsou až neuvěřitelné. Často mezi námi starosty zaznělo, jak lehce může být každý z nás společensky i politicky diskreditován. Až z toho naskakuje husí kůže.

Nečasova vláda, které jste byla součástí, skončila kvůli trestnímu stíhání premiéra v tzv. kauze Nagyová. Jak zpětně reflektujete tuto kauzu, která stále ještě není u konce?

Samozřejmě s odstupem času hodnotíme některé námi provedené kroky zpětně. Myslíme si, že např. i rozpuštění Sněmovny byl zbytečný krok s ohledem na to, co následovalo ze strany pana prezidenta. Samozřejmě i velmi nešťastný případ pí Nagyové má dvě roviny. Když pomineme tu trapnost samotnou, kterou premiér Nečas dopustil na Úřadu vlády svým postojem a zaměstnáním své milenky, pak je na tomto případu úsměvné, jak jedna ambiciózní „dáma“, snad úplně bez vzdělání (pokud se pletu, nechť je mi odpuštěna má neznalost) rozložila vládu, napomohla rozpuštění Sněmovny a způsobila téměř bezvládí. Co na to říct? Na to historie určitě nezapomene. A teď pohled z jiné strany. Všechny kauzy se strašně vlečou, rozsudky v nedohlednu a většina národa ani v nějaký konkrétní výsledek moc nevěří. Často to vypadá, že je snahou situaci zklidnit, příp. tzv. zamést pod koberec. To moc tedy nepřispívá k dobrému obrazu naší republiky, ani neposiluje důvěru v odpovědné instituce. 

Věříte u nás v nezávislou justici a soudy?

Ráda bych věřila. Když však sleduji některé kauzy, bývám na vážkách. A když pak stát platí za chybná rozhodnutí obrovské náhrady, pochybnosti jen narůstají. 

V závěru se zaměříme na Velkou Polom, kde působíte od roku 2002 jako starostka. Co vám aktuálně dělá největší vrásky?

Největším problémem je odkanalizování obce do ČOV, jde o obrovskou finanční částku. Bez dotací je to nereálná investice. Tak se snažíme přijít na nějaké smysluplné řešení. Kanály, to je strašidlo pro každého starostu. Nejen příprava, ale i samotná realizace a následující povinnosti… Samá radost!  Ti, co to mají za sebou, říkají „Nikdy více!“. A my, které to čeká, jim tiše závidíme. Ale nějak to dopadne, zatím jsme si poradili s mnoha jinými zapeklitými věcmi, snad zvládneme i toto.   

Co chystáte v obci nového?

My už máme spoustu věcí hotových, chodníky po celé obci, rekonstruovanou školu, krásnou novou mateřskou školku, opravená OÚ i kulturní středisko, bezbariérový přístup máme k ordinacím lékařů, na poštu, do knihovny, na hřbitov atd. Letos chceme rekonstruovat objekt, ve kterém sídlí služebna Policie ČR, dále pak tělocvičnu u základní školy a objekt sokolovny včetně jeho nejbližšího okolí. Musíme to zvládnout do konce roku, takže nás čekají krušné chvilky.   

V patnáctičlenném zastupitelstvu máte jasnou převahu deseti mandátů, což je pro vás obrovská výhoda. Jak se ale snažíte zapojit do rozhodování nejen ostatní zastupitele, nýbrž i občany?

Všichni zastupitelé jsou samozřejmě součástí rozhodování, bez nich by to nešlo. Podávám všem informace objektivní a pravdivé, neboť nesou za své rozhodování plnou zodpovědnost. Naše vztahy jsou nadmíru korektní a přátelské. Myslím, že bez otevřeného přístupu by se tato práce moc nedala dělat a mě by ani nebavila. Politická trička se u nás prostě nenosí. Mnozí zastupitelé jsou navíc zapojeni do práce ve výborech. Občané mají možnost uplatňovat své návrhy a připomínky na zasedání zastupitelstva, ale také nám volají a píší. V našem zpravodaji informujeme o plánech, průběhu realizací akcí, jejich výsledku, příp. problémech. Nikdo z našich občanů nemůže říct, že by netušil, co se připravuje. A tak má každý možnost vznést případné připomínky či náměty. Moc jich nebývá, tak to zřejmě svědčí o všeobecné spokojenosti a o tom, že mají důvěru v naše schopnosti a racionální postoje. V prosincovém čísle jsme uvedli dotazník, na základě kterého (i dalších průzkumů) budeme vypracovávat nový rozvojový program obce. Lidé se mohli vyjádřit k tomu, v jaké obci by chtěli žít, jaký by měla mít charakter, co se jim líbí, co ne, co postrádají. Odpovědi byly v mnoha případech zajímavé, inspirující, ale i velmi zvláštní a humorné.             

Domníváte se, že je radnice směrem k občanům maximálně otevřená a transparentní?

Bezesporu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …