Exvelvyslanec Dobrovský: Rusko je agresor, ne partner. Politika smířlivosti prohrála

14.03.2014 13:20

Potřebujeme novou obrannou koncepci, protože Rusko stále usiluje o vliv ve střední Evropě, varuje exministr obrany a bývalý velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský v rozhovoru pro MF Dnes. Rusko je podle něj nositelem hrozeb a ohrožuje i naši svobodu.

Exvelvyslanec Dobrovský: Rusko je agresor, ne partner. Politika smířlivosti prohrála
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

Luboš Dobrovský se podle svých slov domnívá, že pravděpodobně už nejsme schopni zabránit procesu, na jehož konci bude připojení Krymu k Rusku. „Mě zajímá, co uděláme my, kteří jsme byli také v prostoru, jenž ovládala Moskva. Jestli se zmůžeme na novou obrannou koncepci,“ říká Dobrovský jednoznačně.

Na novou obrannou koncepci by podle Dobrovského měla myslet celá východní a střední Evropa, tedy někdejší součásti SSSR a jeho satelity. „Mám na mysli, že Rusko již podruhé v posledních letech, aniž za to bylo nějak ostrakizováno, obsadilo nějakou část suverénní země a nic se neděje. Nejprve to bylo 20 procent gruzínského území a nyní je to Krym,“ konstatuje exministr obrany.

Jde o speciální vojenské síly

„Je směšné tvrdit, že to nejsou ruská vojska, která zaminovávají severní hranice krymského poloostrova. Jsou to ruská vojska, která však nejsou součástí ruské armády. Jsou to speciální vojenské síly, které byly pro takovéto speciální akce vytvořeny na počátku roku 2013,“ uvedl pro MF Dnes Luboš Dobrovský.

Tyto zvláštní jednotky nyní plní cíle Ruska na Krymu. Dobrovský dále uvedl, že je překvapen tím, že jsme na to nebyli připraveni a upřesňuje, že má na mysli celý Západ.

Luboš Dobrovský v MF Dnes dále zdůrazňuje rozměr ohrožení Ruskem. „Měli bychom si všimnout, že jsme ohroženi. Rusko hledá způsob, jak v bývalém prostoru SSSR a bývalých přilehlých satelitech získat znovu rozhodující vliv. Putin to říká zcela otevřeně. Třeba ve svém valdajském projevu: Tvrdí, že by prospělo všem, kdyby se Západ o vliv ve střední a východní Evropě podělil s Ruskou federací,“ připomíná Putinovy výroky.

Selhala západní diplomacie dobré vůle

Luboš Dobrovský pro MF Dnes také řekl, že je prý třeba si tváří v tvář Putinovým vojenským krokům přiznat, že selhala západní diplomacie. „Měli bychom především přiznat porážku západní diplomacie dobré vůle a partnerství s Ruskem,“ uvedl doslova. Rusko podle něj ohrožuje naši svobodu a je nositelem hrozeb, což bychom prý měli zanést do bezpečnostní strategie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…