FIFA odmítla projev Zelenského a Ukrajinci se zlobí. Rusové se chystají na frontě vyhrávat

18.12.2022 18:58

Dnes končí mistrovství světa ve fotbale. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chtěl před finálovým zápasem mezi Argentinou a Francií promluvit k celému světu. FIFA mu to však nedovolila a americká zpravodajská stanice CNN napsala, že Ukrajinci se na fotbalovou organizaci velmi zlobí. Ruské vedení se mezitím snaží pozvednout morálku okupačních jednotek. Zvolilo k tomu zvláštní cestu.

FIFA odmítla projev Zelenského a Ukrajinci se zlobí. Rusové se chystají na frontě vyhrávat
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americká tažená houfnice M777

Válka na Ukrajině trvá takřka deset měsíců. Rusové dál útočí na ukrajinská města, na energetické a jiné civilní objekty a Ukrajinci stále hrdinně brání svou vlast. Ukrajinské hlavní město Kyjev oznámilo, že se po dvou dnech od velké vlny ruských útoků podařilo obnovit dodávky tepla.

„Všechny zdroje zásobování teplem fungují normálně,“ uvedl starosta Vitalij Kličko v příspěvku na Telegramu. Anglicky mluvící čtenáře na Kličkova slova upozornila americká zpravodajská stanice CNN.

Širší kyjevská oblast se však nadále potýká s problémy s dodávkami elektřiny. Více než 600 000 lidí, což je 50 % obyvatel regionu, je v současné době bez proudu, uvedl v ukrajinské televizi šéf kyjevské regionální vojenské správy.

V celém regionu nyní funguje 410 tzv. bodů neporazitelnosti, kde si obyvatelé regionu mohou dobíjet telefony a dostávat teplé nápoje, uvedl úředník Oleksij Kuleba. Někdy se prý v jednom centru zdržuje více než 100 lidí.

Dnes končí mistrovství světa ve fotbale. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chtěl před finálovým zápasem mezi Argentinou a Francií promluvit k celému světu. FIFA mu to však nedovolila a americká zpravodajská stanice CNN napsala, že Ukrajinci se na fotbalovou organizaci velmi zlobí.

Podle písemného prohlášení, které v sobotu poskytla CNN ukrajinská prezidentská kancelář, mělo být video nahrané v angličtině „výzvou k míru“.

„Katar podpořil iniciativu prezidenta, ale FIFA tuto iniciativu zablokovala a nedovolí, aby bylo videoposelství prezidenta před finálovým zápasem promítáno,“ uvádí se v prohlášení.

CNN se prý obrátila na FIFA, ale neobdržela žádné vyjádření. Katar se k žádosti Ukrajiny veřejně nevyjádřil.

Projev měl trvat necelé dvě minuty a byl pojat jako výzva k míru, protože v době míru tátové rádi berou své syny na fotbal, ale v době války, kdy otcové brání svou zemi před ruskou agresí.

„Toto mistrovství světa opět dokázalo, že různé země a národnosti mohou rozhodnout o tom, kdo je nejsilnější ve fair play, ale ne ve hře s ohněm – na zeleném hřišti, a ne na červeném bojišti,“ uvedl Zelenskyj v projevu.

Ukrajinská prezidentská kancelář sdělila CNN, že byla informována o tom, že FIFA považuje poselství za příliš politické, a uvedla, že v pátek zaslala kopii textu do sídla FIFA ve Švýcarsku.

„V prezidentově výzvě není nic politického, co by dodávalo sportovní události politické zabarvení, konkrétně v ní nejsou žádná subjektivní hodnocení, politické signály, a už vůbec ne obvinění,“ uvedli v prohlášení.

Ukrajinská prezidentská kancelář rovněž uvedla, že pokud FIFA video neodvysílá, bude ho šířit nezávisle. Uvedla, že rozhodnutí organizace zablokovat klip by ukázalo, že „FIFA ztratila cenné chápání fotbalu – jako hry, která spojuje národy, a nikoliv podporuje existující rozdělení“.

Mezitím ruské velení podle BBC řeší otázku, jak alespoň částečně pozvednout morálku okupačních jednotek bojujících na Ukrajině. Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo, že na frontu pošle speciální jednotky, konkrétně tzv. tvůrčí brigádu.

V prohlášení zveřejněném na Telegramu ministerstvo obrany také uvedlo, že pan Šojgu „obletěl oblasti rozmístění vojsk a zkontroloval předsunuté pozice ruských jednotek v zóně zvláštní vojenské operace“.

BBC však upozornila, že nemůže potvrdit, kdy se návštěva uskutečnila a zda pan Šojgu navštívil samotnou Ukrajinu.

Britské ministerstvo však vyjádřilo pochybnosti, zda k pozvednutí morálky ruských vojáků budou stačit jen hudebníci, když ruské vojáky trápí vysoké ztráty, špatné velení, problémy s výplatami, problémy s dodávkami munice a nejasně stanovené válečné cíle.

Podle ruského zpravodajského serveru RBC news se brigáda bude skládat z vojáků mobilizovaných v rámci náborové kampaně prezidenta Vladimira Putina a také z „profesionálních umělců, kteří dobrovolně vstoupili do vojenské služby“.

Nová jednotka bude mít za úkol udržovat „vysoký morální, politický a psychologický stav [mezi] účastníky speciální vojenské operace“, citoval server ministerstvo obrany.

Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ruská armáda pokračuje v bojích v okolí města Bachmut v tvrdých bojích. Útočící síly se však potýkají s problémy, protože musejí řešit i spory mezi vojáky dvou samozvaných republik, které uznává Kreml, mezi soukromou armádou Jevgenije Prigožina a mezi vojáky standardní ruské armády.

„Role Wagnerovy skupiny v operacích kolem Bachmutu bude pravděpodobně i nadále přispívat k rozporům mezi různými frakcemi v ruské armádě a diskreditovat orgány Doněcké lidové republiky a síly, kterým velí,“ uvedl ISW.

ISW promlouvá

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A ČT zase nezklamala, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJosef Koblížek , 19.12.2022 9:38:08
FIFA zažila rozum že ukrajinskou propagandu nepovolila, ale česká televize zákeřně projev podstrčila.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Sami si řežou větev.“ Média při demonstraci selhala. Petr Žantovský ví, co se jim stane

4:44 „Sami si řežou větev.“ Média při demonstraci selhala. Petr Žantovský ví, co se jim stane

TÝDEN V MÉDIÍCH Mainstreamová média sama sebe shazují, sama sobě podřezávají větev a ztrácejí důvěr…