FOTO Fašisty tu nechceme! Ulička hanby pro účastníky konference. Dorazili Peszynski, Štětina, Hayato Okamura a spousta dalších, které dobře znáte. Kostlán z Romea napadl reportéra PL

16.12.2017 18:31

REPORTÁŽ V ulicích Prahy se zase jednou děly věci. Několik stovek lidí se rozhodlo dát najevo, že odmítají politiku Tomia Okamury (SPD), francouzské političky Marine Le Penové či hlasitého odpůrce islámu Geerta Wilderse. Od dvou hodin odpoledne takřka do šesti hodin do večera probíhala protestní akce a server ParlamenníListy.cz byl při tom. Mezi protestujícími nechyběl ani spolupracovník serveru Romea František Kostlán. Ten protest pojal jako příležitost pro vulgární kritiku serveru PL.cz.

FOTO Fašisty tu nechceme! Ulička hanby pro účastníky konference. Dorazili Peszynski, Štětina, Hayato Okamura a spousta dalších, které dobře znáte. Kostlán z Romea napadl reportéra PL
Foto: Vít Hassan
Popisek: Protesty proti konání konference politiků frakce Evropského parlamentu Evropa národů a svobody začaly v sobotu odpoledne u stanice metra Roztyly, odkud se demonstranti vydali k Top hotelu
reklama

V Top hotelu Praha se dnes odpoledne koná konference několika protiimigračních politiků frakce Evropského parlamentu Evropa národů a svobody (ENF). Neúspěšnou francouzskou kandidátku na prezidentu Marine Le Penovou, nizozemského odpůrce muslimů Geerta Wilderse a další politiky v Praze hostí místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD). Na konferenci nebchybějí ani zástupce italské Ligy Severu Lorenzo Fontana nebo představitel rakouské FPÖ Georg Mayer.

K akci se ovšem připravili i levicoví aktivisté z hnutí Socialistická solidarita, Iniciativa Ne rasismu, křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK a členové dalších organizací. Naplánovali si, že Top hotel Praha na Chodově zablokují a tím konání konference ztíží nebo snad dokonce zhatí.

První protesty odstartovaly už ve dvě hodiny odpoledne u stanice metra Roztyly, odkud se demonstranti vydali k Top hotelu. Hlavním organizátorem pochodu z Roztyl byl aktivista Jan Cemper. Exkluzivně pro ParlamentníListy.cz prohlásil, že lidé svým pochodem chtějí dát najevo, že krajně pravicoví politici do Prahy nepatří. Trval však také na tom, že protesty musí být nenásilné.

Vyjádřil se také k Marine Le Penové či k Tomio Okamurovi.  

„Marine Le Penová není neonacistka, ale xenofobka. Tomio Okamura je podvodník. Já mu nevěřím, že to myslí vážně, akorát zneužívá napjatou situaci lidí ke svému vlastnímu prospěchu a k byznysu. Stačí se podívat, co do SPD vstoupilo za lidi. Vždyť tajemník SPD Jaroslav Staník údajně křičel v parlamentní restauraci, že židé, homosexuálové a Romové patří do plynu,“ připomněl aktivista.

Pochodu z Roztyl se spolu s dalšími přibližně 350 lidmi zúčastnili aktivista Tomasz Peszynski, Tomáš Kozel z tzv. „pražského majdanu“ a dorazil dokonce i Hayato Okamura, starší bratr Tomia Okamury, který politiku svého bratra důrazně odmítá a staví se proti vzbuzování strachu v občanech České republiky. Pro ParlamentníListy.cz se však Hayato Okamura odmítl vyjádřit s tím, že na PL.cz prý často vycházejí i lživé články. „Hluboce se modlím za vaši duši i za duše dalších lidí,“ poznamenal pouze.

Aktivista František Kostlán, spolupracovník serveru Romea, byl vůči reportérovi ParlamentníchListů.cz podstatně tvrdší. „Běž do prdele, debile,“ okřikl reportéra.

Ne všichni však byli tak vulgární. Většina účastníků pochodu se chovala slušně. Jedna z dam nevolila zdaleka tak ostrá slova, ale i ona byla vůči serveru ParlamentníListy.cz hodně kritická. Na dotaz reportéra, zda četla např. reportáž z pátku večer o protestech před hotelem InterContinental a co jí tam přišlo lživého, odvětila, že ji nečetla.

K účastníkům pochodu promluvil sociolog Fedor Gál. S ohledem na svůj židovský původ má prý obavy z toho, co se dnes děje. „Historie se opakuje. Docela mě z toho mrazí v zádech, nikdy by mě nenapadlo, že se to může zopakovat,“ prohlásil. Mezi demonstranty přišel i europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. Také on se odmítl pro ParlamentníListy.cz jakkoli vyjadřovat.

Vystoupila také paní Anna Dumont, členka ČSSD a vedoucí kanceláře Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty. Varovala před šířením nenávisti vůči migrantům na internetu.

Mikrovlnka na zastrašení Kotena

Demonstranti si s sebou nesli také mikrovlnnou troubu. Snad s její pomocí chtějí zabránit vstupu Radka Kotena do Top hotelu. Předseda sněmovního bezpečnostního výboru v minulosti na sociálních sítích šířil články o tom, že mikrovlnné trouby jsou nebezpečné. Proto je prý v Rusku zakázali. Aktivisté snad doufali, že se Koten mikrovlnné trouby lekne a odmítne vstoupit do hotelu.    

Vedle mikrovlnky si s sebou aktivisté nesli také vlajku EU a ukrajinskou vlajku a provolávali hesla jako „Společně proti fašismu“.

Na vše dohlíželi policisté.

Před půl čtvrtou průvod dorazil k Top hotelu. Demonstranti před hotelem rozvinuli další transparenty. „Rasismus není OK, je to noční můra“, „Nacisti nemají do budoucnosti Evropy co kecat“, hlásaly některé z nich.

„Shame, shame, shame“, neboli hanba, hanba, hanba, vykřikovali anglicky demonstranti. „Fašisty tu nechceme, fašisty tu nechceme, fašisty tu nechceme,“ volali poté demonstranti česky.

V tu chvíli se za jedním z oken objevila neúspěšná prezidentská kandidátka přítomná na konferenci ENF Jana Yngland Hrušková, a začala se demonstrantům posmívat. Sluší se připomenout, že Jana Yngland Hrušková chtěla kandidovat na prezidentku ČR, ale nedokázala získat ani dostatek podpisů občanů, ani podpisy politiků pro svou kandidaturu. Na účet demonstrantů se dáma vydržela bavit asi pět minut. Z okna jim ukazovala různá gesta, pitvořila se a smála se účastníkům akce.

Mezitím do Top hotelu přicházeli poslední účastníci konference a už museli procházet „uličkou hanby“. „Fašisty tu nechceme, náckové běžte do prdele,“ pokřikovali na přicházející účastníky konference demonstranti. Křičeli vulgárně i přesto, že je pořadatel pochodu Jan Cemper opakovaně vyzýval, aby se k přicházejícím delegátům chovali slušně.

Před hotelem k účastníkům promluvil profesor Martin C. Putna, který si posteskl, že se proti konferenci ENF nepostavila třeba pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).    

V jednu chvíli se již zmíněný František Kostlán znovu pustl do reportéra serveru ParlamentníListy.cz. Začal do něj strkat a vyzýval ho, aby se přidal raději „ke svým“ a ukazoval na přicházející delegáty konference. „Běž do prdele, běž tam mezi ně,“ vyzýval Kostlán fotoreportéra serveru PL.cz. „Táhni mezi svý, fašisto,“ nadával Kostlán a opakovaně strkal do fotoreportéra. Incident začala řešit policie.

Emotivní projev přednesl aktivista Jan Vrobel. Připomněl v něm mimo jiné, že otec Marine Le Penové, Jean-Marie Le Pen, označoval v minulosti plynové komory za pouhý detail v kontextu celé druhé světové války. Marine Le Penová se dnes staví do pozice obhájkyně Izraele, ale Vrobel pochybuje, že dámě s touto rodiinnou historií lze věřit, že to myslí upřímně.

„Jean-Marie Le Pen je antisemita. V minulosti o plynových komorách mluvil jako o pouhém detailu z druhé světové války,“ hřímal v jednu chvíli Vrobel.

Připomněl, že v řadách Národní fronty působil v minulosti i francouzský nacista Pierre Bousquet. Tento muž na konci druhé světové války dobrovolně bránil nacistický Berlín před postupující Rudou armádou. Po válce vstoupil do řad Národní fronty, kterou dnes reprezentuje právě Marine Le Penová. Evropská parlamentní frakce ENF by se možná měla raději jmenovat Evropská národní fronta. Národní fronta je prý strana, která se zbavila svého antisemitského nátěru, ale jinak je podle Vrobela stále stejně nebezpečná.

SPD je podle aktivisty politicko-populistickým investičním projektem Tomia Okamury. Na vysvětlenou přidal Vrobel definici populismu.

„Populista je člověk, který si nestojí za ničím a nemá žádné politické hodnoty. Pouze ochotně nabízí davům emoce a výměnou za ně chce moc. Bohužel si takoví lidé pro nedostatek jakékoli osobní integrity jsou ochotni zahrávat i se silami, které stvořily i Národní frontu. A to je případ i Tomia Okamury,“ hřímal dál Vrobel.    

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Vizi Evropy postavené na nacionalismu si Evropané už vyzkoušeli a není sebemenší důvod tuto vizi realizovat znovu. Politika poštvávání lidí proti sobě vždy jen odvádí pozornost od řešení skutečných problémů. Navíc vytváří nové a zcela zbytečné,“ dodal ještě Vrobel.

Pár slov dodal také aktivista Tomasz Peszynski. Podivoval se nad tím, že se čeští občané pohoršují nad odpadem, který k nám míří v podobě některých nekvalitních potravin, ale nechává je v klidu politický odpad.  

Před šestou hodinou se demonstranti rozešli, do svých domovů odešli aktivisté Jan Cemper a další. Levicoví radikálové se však v okolí hotelu pohybovali dál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Hassan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…