FOTO Poplach v pražské ODS. Ať si to řeší Fiala, když je předseda. Co se dělo na kongresu, než navrhli Novotného

18.01.2020 16:33

Po neúspěchu Alexandry Udženije ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na kongresu největší opoziční strany rozruch a zmatek. Zejména v pražské organizaci, která narychlo řešila, jak se k neúspěchu své kandidátky postavit. Jak moc přitom věřili svým kolegům ze zbytku republiky nejlépe ukazuje to, že svou „válečnou poradu“ uspořádali u vchodu, zcela mimo delegáty.

FOTO Poplach v pražské ODS. Ať si to řeší Fiala, když je předseda. Co se dělo na kongresu, než navrhli Novotného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija na 29. kongresu ODS
reklama

„Každý kongres je nevyzpytatelný živočich.“ S tímto výrokem se do dějin české praktické politologie kdysi zapsal Petr Nečas, sám veterán mnoha stranických konferencí. Nyní coby host kongresu postával ve vyhlášené přestávce před budovou pražského O2 Universa a rozmlouval s Pavlem Blažkem, vlivným členem brněnské ODS. Mimo jiné mu radil, že „když se zmačká papírek, musí se hned najít jiný“. Pak se k dvojici přidal rozverně hlaholící Jaroslav Kubera a Blažek po chvilce zamáčkl nedopalek a rychle odkráčel zpět do haly, kde se mezi stranickými špičkami řešila krizová situace.

Zatímco předseda Fiala se svými lidmi zůstali v prostorách vyhrazených výhradně delegátům, špičky pražské organizace, která právě přišla o svou kandidátku, se odebraly k „válečné poradě“ do prostor, přístupných i novinářům. Štáb si rozbalili kousek od vchodu, v rozlehlém vestibulu. V hroznu diskutujících si nejčastěji brali slovo kromě samotné Udženije dva veteráni zlatých časů pražské ODS Zdeněk Zajíček a David Vodrážka. „Tak prostě řekneme Fialovi, ať si to vyřeší on, když je předseda,“ bylo slyšet právě Vodrážku.

Pak se válečná porada rozpustila a její účastníci se rozešli mezi další delegáty. Alexandra Udženija ještě mezitím stihla novináře ujistit, že je zklamána hlavně tím, že jí nikdo nedokázal říci, co jí na její práci vadí. V politice toho ale prý zažila už tolik, že jí tato porážka nemůže rozhodit.

„Tohle se nedá brát ani jako výhra, ani jako prohra. To byl prostě trest za ten šílený projev,“ znělo z řad delegátů.

Zatímco největší mediální star mezi delegáty Pavel Novotný si nikým nepovšimnut vyřizoval telefonáty, jiní pražští delegáti měli napilno. Vidět byli zejména ti nejzkušenější, včetně Marka Bendy.

Začátek dalšího jednání, ohlášený na 15.45, se nakonec ještě o dvacet minut odložil.

Podle stanov ODS měli být poté, co nebyla zvolena jediná kandidátka na první místopředsedkyni navrženi další kandidáti a mezi nimi měla proběhnout volba.

Po šestnácté hodině se delegáti přesunuli do sálu a o slovo se rovnou přihlásil předseda Petr Fiala. Podle něj je tato situace důkazem, že ODS je demokratická strana.

Na základě porady s předsedy regionů se rozhodl navrhnout na prvního místopředsedu Zbyňka Stanjuru, předsedu poslaneckého klubu.

Pak se o slovo přihlásila Marie Kubíková, radní pro školství z Prahy 6. Když k ní doputoval mikrofon, pronesla, že ODS potřebuje odvahu, a proto nominovala sebe samu.

Senátor Jiří Oberfalzer pak navrhl na prvního místopředsedu Alexandra Vondru. A to si vysloužilo mohutný aplaus.

Dramatické ovšem bylo finále. Jeden z delegátů se chopil mikrofonu, že by měl kandidovat někdo liberálnější, a navrhuje Pavla Novotného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …