Farský před necelou dvacítkou Plzeňáků: Zuří mamutí ruská hybridní válka a ulítlí Piráti se fotí u pelmeně. SPD a komunisty zastaví jen Senát

25. 5. 2018 16:04

REPORTÁŽ Obyčejní lidé se bojí výběru, a i když nejsou komunisté, možnosti volby je stresují. To mj. zaznělo na besedě poslance Jana Farského (STAN) s necelou dvacítkou přítomných, především mladých lidí v Plzni. Nebýt NATO, Rusko by nás prý jen tak nenechalo – důkazem je prý nekončící mamutí hybridní válka. Farský také pochválil Senát a jeho předsedu Štěcha, kteří brání, aby se k moci dostalo hnutí ANO i SPD a komunisté. „Naloženo“ dostali i Piráti, kteří jsou také podle publika nebezpečně neomarxističtí, což dokázal i jejich exces na ruské ambasádě.

Farský před necelou dvacítkou Plzeňáků: Zuří mamutí ruská hybridní válka a ulítlí Piráti se fotí u pelmeně. SPD a komunisty zastaví jen Senát
Foto: TOP09
Popisek: Poslanec Jan Farský
reklama

S TOP 09 Starostové mají plno společného; a nejen to, že sedí vedle sebe v poslaneckých lavicích – horší je to prý i s lidovci…

STAN a TOPka jedno jsou…

„Jaké jsou rozdíly mezi vámi a TOPkou?“ zněl dotaz mladého muže. Poslanec Farský reagoval slovy: „Starostové tím, jak žijí v regionech, ne až tak bohatých, a vidí sociální případy, tak jsou v tom citlivější. Třeba možnost oddlužení – TOPka byla rezolutně proti. STAN zas je pro, aby lidem, co si projdou sedmiletým očistcem, byl zbytek dluhu prominut. Vrátit je do práce a nechat jim pak platit daně.“ A co zálohové výživné?

Anketa

Zeman vyhlásil, že Babiše jmenuje znovu premiérem bez ohledu na výsledek referenda v ČSSD. Je to dobře?

79%
21%
hlasovalo: 10031 lidí
„Nejsem tak rezolutně proti. Zoufalá situace matek dopadá na děti. Důvod je, že stát není schopen dostatečně rychle vymáhat. Mám za to, že stát neplní svoji funkci. A mají se za to trestat děti? Ať se souběžně maká na tom, aby se zrychlilo to vymáhání a ať nepoškozujeme budoucí generace. S tím se s TOPkou také rozcházíme.“ Starostové jsou podle Farského solidárnější. „…nelišíme se ale ve světonázoru – Evropa, NATO. Sice můžeme být kritičtí, ale není alternativa. Transparentnost se mi dařilo tlačit i v TOPce, kde to bylo tak trochu umělé téma, které neměla úplně v genech, ale vždy to podrželi a pomáhali,“ pochlubil se poslanec a trochu si hned posteskl:

„Teď to přejali Piráti, takže je teď zbytečné, abych investoval energii, když téma někdo za mne převzal.  O něco větší jsou rozdíly mezi námi a lidovci. My jsme si s TOPkou fakt blízko. Vždyť sedm let spolu sedíme v Poslanecké sněmovně, máme společné kluby, na kterých se debatuje o přístupu k jednotlivým návrhům. Pak přirozeně uskupení prolnou,“ uvedl k blízkosti a sounáležitosti Starostů a TOP 09 Jan Farský.

Levicoví Piráti. Dokonce proruští!

„Vy jste mi teď nahrál s těmi Piráty,“ pustil se do diskuse mladík ze sálu. „Jak je máme vnímat? Městští liberálové jdou za předsedou Bartošem. Mám informace, že kolem deseti procent členů Pirátů jsou levicově zaměření, dokonce by se dalo říci, že až víc. Znám kolegu, který je u Pirátů v Písku a on říká, že jsou až neomarxisty. Máme je brát jako pravicové, nebo levicové? Co si o nich máme myslet?“

„Je dobře, že jsou ve Sněmovně, protože na mnohé věci, které se berou stereotypně, se ptají proč. Když jste tam třetí volební období, tak už některé věci berete, že jsou tak dané. Proč jsou v takové síle? Protože se stali protestní stranou. Každé volby to je pět sedm možná i více procent voličů, kteří volí někoho nového,“ odpověděl Farský a pokračoval: „Oni mají fajnový marketing. Zřídí vyšetřovací komisi k OKD. Na začátku – bomba, konečně to někdo rozkryje, řekne někdo. Bude trvat rok, než se dostaví zklamání, že nic nerozkryjí. Na 99 procent na nic nepřijdou. Teď se jim tleská, že nemají strach jít do OKD. Dělají z mého pohledu chyby – týká se to třeba prolomení advokátního tajemství. To není proto, že by člověk měl mít potřebu někde schovávat peníze. Když  se bude moci každý úředník finančního úřadu podívat do spisu. Dopadlo by to tak, že budete mít jedny spisy připravené pro finanční úředníky a druhé, které budou ty pravé, kde budou ty informace, které vůbec ničemu nepomohou. Ale bude zneužitelná pravomoc,“ uvedl k pirátskému návrhu Farský a tak trochu napověděl mnohým advokátním kancelářím.

Hovořil také o jejich účasti na akci na ruské ambasádě 9. května. „Stát, který je pod sankcemi, porušuje mezinárodní právo a jen to, že jsme v NATO, jej drží mimo naši republiku, alespoň fyzicky, byť v kyberhybridním prostoru s námi brutálně válčí, tak tam se Pirát  fotí u pelmeně, jak si užívají, to opravdu ulítli,“ rozčílil se Farský. „To jsou věci, které se podle mne dost výrazně projeví ve volebním výsledku na podzim. V Praze, protože ta je jejich baštou. Půjdou nahoru, než se jejich marketing vyprázdní. To je jako u ANO. Počkejte, až v příštím roce uspořádáme tour po České republice po nesplněných slibem Andreje Babiše. Po těch miliardách, mostech, silnicích, školách, stadionech a budeme odkrývat tu prázdnotu, tu nahotu. Andrej Babiš má dva hlavní motivy setrvání v politice – bezpečnost sebe a své rodiny, udržet je mimo vězení, a byznys. To je mlha, že jezdí do krajů a vypráví, aby se toto řešilo a nebyl čas na podstatu.“

Starostové jsou prý příliš konzervativní strana pro mladé. „Kam má ten mladý elektorát jít? Mají již dost rozumu, aby nešli do SPD, ANO připomíná hříchy ODS, lidovci – pánbíčkáři, TOPka již ztratila švih, takže nezbyde se dostat k Pirátům,“ uvedl poněkud posmutněle Farský.

„Po té aféře s Peksou na ruské ambasádě, neobjevila se jejich skrytá přesvědčení? Jsou bytostně západní?“ zeptal se mladík z auditoria. „U Mikuláše Peksy nepochybuji. Je skvělý obhájce našeho prozápadního směřování. Neohrožený. U něj vůbec nepochybuji. Ale oni měli aféru, že měli kandidáta, který chtěl vystupovat z NATO, a byl to jejich bezpečnostní expert,“ reagoval Farský. „Když říkáte, že tam mají deset procent levičáků, já myslím, že je to daleko více. Ono to vzhledem k jejich věku k nim trochu patří. I Winston Churchill říkal, že kdo v mládí nebyl levičák a ve stáří pravičák, tak nemá rozum,“ citoval anglického politika Farský a z davu se ozvalo poněkud  „mimo mísu“: „Hloupější než Foldyna, to je přirovnání!“

Mladí pravičáci žijí!

Bývalý středoškolský učitel, který vedl diskusi, si pochvaloval, že na Plzeňsku „mladí lidé dlouhodobě podporují pravicové strany. Žijeme v nejúžasnější době a není třeba dělat nějakou revoluci a jít nějakými ztrátami, protože není kam“.

„Kdo dnes čte programy stran? To jsou promile lidí. Nemáme sílu řešit od sociálních věcí po důchodovou reformu…“ posteskl si Farský a pokračoval: „Po všech eskapádách trestně stíhaného premiéra bude velmi důležitá dostupná spravedlnost. Důvěra se propadne. Lidé nevěří systému, nemyslí, že najdou zastání, a vychovávají další generaci v tomto svém způsobu života.“

Farský také v reakci na další dotaz uvedl: „Starostové jsou limitovaní tím, že když něco slibují, tak to jsou zvyklí splnit, protože když to nesplní, tak jim to v obci omlátí o hlavu. Nemůžeme konkurovat těm, kteří naslibují miliardy. Je zbytečné s nimi bojovat… Máme velice slušné školství, skvělé zdravotnictví, výbornou infrastrukturu, věk dožití máme skoro nejdelší na světě, tak zároveň prožíváme největší společenskou depresi z toho, že hledáme, kdo nás z této situace dostane. Kam jako?“ rozohnil se Farský. „Do Kremlu,“ vyhrkl jeden z mladých posluchačů pohrdlivě za smíchu ostatních.

Jogurt a důchody

Anketa

Litujete, že jsme po válce vyhnali sudetské Němce?

7%
93%
hlasovalo: 9535 lidí
„Jedna paní v Liberci mně vysvětlovala, že ji stresuje ta možnost výběru. Že se jí nejvíc líbilo, když měla jeden, možná dva druhy jogurtů, že to bylo vlastně pro ni super,“ uzavřel diskusní podvečer Farský za smíchu přítomné omladiny. „Když jste v té situaci, když tady máte deset druhů jogurtů, z nichž některý ani jogurtem není, a ona to musí studovat. A řeší, co si koupí soused, jestli to bude mít lepší, nebo horší. A nebyla žádná komunistka, ale ten život jí připadal hrozně složitý a stresovala se takovouto věcí. Některé lidi ty volby uvádí do deprese,“ uvedl za veselého šumu v sále Farský.

Poté si pochvaloval, že se předseda Senátu Štěch vyjadřuje úplně jinak než před čtyřmi roky. Uvědomují si prý váhu Senátu, který je totálním stabilizátorem. „ANO, SPD a komunisty může zastavit jen Senát.“ K důchodům pak na samý závěr dodal: „Ekonomicky to dlouhodobě nevychází. Buďto můžete snižovat důchody, nebo věk odchodu do důchodu. Není jiná proměnná. Anebo zvýšíte platy. Musíme více investovat a spořit. Aby se nestalo zvykem přihlásit se – starej se o mě, státe. A myslet na zadní kolečka. Já mám čtyři děti, já na ně myslel,“ ukončil besedu za smíchu přítomných poslanec za STAN Jan Farský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…