Fašisti neprojdou. Západ lže. USA rozvrací svět. Byli jsme na demonstraci na východní Ukrajině

12.06.2014 11:08

REPORTÁŽ Obamo, dej ruce pryč od našich domovů. Na Donbasu žijí obyčejní lidé a nájemná, rádoby ukrajinská armáda, je zabíjí. Vypjaté demonstrace, na nichž se provolávají tato hesla, probíhají v druhém největším městě Ukrajiny Charkově, ležícím na východě země, každý den. Občas dochází i ke třenicím.

Fašisti neprojdou. Západ lže. USA rozvrací svět. Byli jsme na demonstraci na východní Ukrajině
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na východě si někteří občané myslí, že je hlavním původcem jejich problémů USA
reklama

Anketa

Uplynul rok od zatčení Jany Nagyové. Co říkáte na dosavadní průběh a výsledky vyšetřování?

hlasovalo: 8224 lidí

„Sláva Ukrajině,“ ozve se z dálky. Zhruba padesát hlasů na to zařve: „Fašisti neprojdou.“ Takhle vypadá demonstrace v Charkově na východě Ukrajiny. První heslo zakřičel podle demonstrujících provokatér, který potřebuje za uši. Na obrovském náměstí Svobody, jemuž vévodí socha Lenina, probíhá proruská demonstrace, které se účastní právě těch zhruba padesát lidí. Jindy bývají podobné akce prý mnohem větší.

ParlamentníListy.cz vyváženě a objektivně o Ukrajině: ZDE najdete reportáž z kyjevského Majdanu.

Evropa z vás bude nadšená

Už na nádraží v Bachmači se ke mně po lehké konverzaci přikloní výpravčí a pošeptá: „Ukrajinským médiím nevěřím, ruská jsou pravdivější.“ To už mi odjíždí vlak směr Charkov, takže na delší debatu není čas. Ale je zřejmé, kde se nachází názorová hranice země. Druhé největší město Ukrajiny už leží hluboko na východě a je takovou branou Donbasu. Na náměstí Svobody v Charkově se nicméně v šest odpoledne koná výše popsaná demonstrace. Protestující jsou většinou starší ženy. „Západní média lžou, vypadni,“ spustí na mě jedna babička. Novináře ani tady nemají moc v lásce.

Fotografie z místa:

Fotogalerie: - Rozbouřený Charkov

Demonstrace proti USA a NATO v Charkově. Hovoří Al...
Charkovem jezdí jako městská hromadná doprava slav...
Katedrála Zvěstování na náměstí Karla Marxe
Některé budovy v Charkově hlídají ozbrojenci
Proruská demonstrace na náměstí Svobody
Demonstrující dávají svou nenávist k USA jasně naj...

Všichni drží v rukou značky stop vjezdu s přeškrtnutým hákovým křížem uvnitř. „Podle mě Ukrajina umřela. Nájemná armáda tady zabíjí lidi a oligarchové spřažení se Západem na tom vydělávají,“ hlásá organizátor všech zdejších demonstrací Alexandr Petruňko, s nímž přinesou ParlamentníListy.cz rozhovor později. Podle něj jsou USA a jejich prezident Barack Obama původcem všech problémů dnešní Ukrajiny.

Jakýkoliv nesouhlas s demonstrací je tady brán velmi vážně. Všichni se hned nahrnou k opozičníkům, babičky si vyhrnují rukávy a začnou jim hrozit pěstmi. Nesouhlasící brání policie. „Prosím, nesnižujte se na jejich úroveň. Buďte důstojní,“ hlásá žena do megafonu a k narušiteli ironicky dodá: „Jděte do Evropy. Prostřeme pro vás stůl, uděláme si svátek. Už vás čekají s otevřenou náručí, Evropa z vás bude nadšená. Lituju ji.“ Pak následuje výčitka: „Když se rozpadl Sovětský svaz, tak se psalo, že tady na Donbase žijí samí alkoholici a bandité. Samé lži!“

Jinak vládne klid

„V Oděse zabíjela takzvaná ukrajinská armáda raněné lidi po nemocnicích. Když někdo ukázal pas z Ruska, byl zastřelen. Už po své inauguraci Petro Porošenko poprvé zalhal. Řekl, že Krym se vrátí Ukrajině. To se už nikdy nestane. V Litvě i Estonsku je zle, ekonomická situace tam je kritická. Nikdo o tom moc nemluví, protože takhle pracují západní média. Po nich vždy přichází americká armáda a rozvrátí svět,“ dodává Petruňko. Demonstrace na druhý den je jako přes kopírák. Pod Leninem se sbírá pomoc běžencům z centra bojů v Luhanské oblasti, igelitových tašek s věcmi přibývá.

Na druhou stranu je třeba říci, že v Charkově vládne klid. Metropole východní Ukrajiny, kde žije přes půl druhého milionu lidí, je skoro prázdná, jako vždy, když z tohoto univerzitního města odjedou studenti na prázdniny. Většina budov je pod lešením, například divadlo anebo muzeum historie. Na řece Lopani, protékající metropolí, občas propluje lodička zamilovaných mládežníků, všichni zbylí se „guljají“ v centrálním Ševčenkově parku. Největší atrakcí je zde Delfinárium, jehož návštěvu nabízí reklama rozvěšená po celém městě.

„Jsou to hlupáci. Když u vás v roce 1968 psali, aby šli Rusové domů, protože pro ně nemáte vodku, tak to samé bychom teď měli psát u nás,“ říká barmanka v hospůdce u náměstí Svobody na adresu protestujících. Pod Leninem stojí kolem šesté odpoledne opět kolem padesáti lidí. „Fašismus pochází z USA a ne z Ruska, jak se nám snaží nalhat,“ říká muž, co opravuje elektroniku. Jméno se sdělit bojí, prý jsou tady v Charkově všichni, co podporují Vladimira Putina, diskriminováni. Mluvčí Alexandr Petruňko spustí: „Zdejší děti už viděly smrt. Viděly zkrvavené lidi. Myslel jsem si, že druhá světová válka bude koncem takových zvěrstev, ale není. Je nutné, aby se vědělo, že Charkov k tomu nemlčí.“

Cestu reportéra ParlamentníchListů.cz sponzorovala mimo jiných společnost České zlaté rezervy, s. r. o.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…