Fendrych: Zeman a Hofer zakládají pátou kolonu Ruska

13.09.2016 10:20

Rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer během pondělní návštěvy Prahy představil nápad na vytvoření jakési středoevropské unie, která by zajistila členským zemím silnější hlas v rámci EU. Podle komentátora Aktuálně.cz Martina Fendrycha se ale nejedná právě o nejšťastnější ideu.

Fendrych: Zeman a Hofer zakládají pátou kolonu Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman přijal kandidáta na rakouského prezidenta Norberta Hofera
reklama

Hofer po setkání s Milošem Zeman uvedl, že se s českým prezidentem shodli na tom, že by nebylo od věci dát do budoucna střední Evropě silnější hlas v rámci Evropské unie, protože tamní země mají společnou historii a podobný způsob diskutování o věcech.

Konkrétnější obrysy česko-rakouské idey vysvětlil na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: „Norbert Hofer představil svůj projekt ‚Unie v Unii‘, který zhruba koresponduje s představou rozšířené Visegrádské skupiny na Visegrád plus.“

Anketa

Měla by se Visegrádská čtyřka v případě vítězství Norberta Hofera propojit s Rakouskem a vytvořit těsnější unii?

94%
hlasovalo: 10788 lidí

„Za Hofera by se tedy Rakousko spojilo s V4, se čtyřmi postkomunistickými zeměmi, s Polskem, Maďarskem, Slovenskem a s námi? Jako páka proti Bruselu? Páka proti Německu? Zvláštní,“ podotýká k tomu Fendrych.

Celý komentář ZDE

Komentátor Aktuálně.cz zakládá svůj názor na tezi, že Hoferovi ve skutečnosti nemusí jít o posílení hlasu středoevropských zemí v EU, nýbrž o rozklad samotné organizace v intencích ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Ten projekt nemusí, ale může mít velmi silný rozkladný náboj. Další rozkládání, oslabování EU v době, kdy maximálně potřebuje jednotu. Pak by se taková V5 změnila v pátou kolonu Ruska a mohla by se jmenovat Moskevská pětka,“ upozorňuje Fendrych.

„Jedno víme jistě: pro Poláky by to bylo absolutně nepřijatelné. Naštěstí. (Takže by se dali vyšoupnout? A nahradit ve V4 Poláky?),“ dodává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víko od žumpy: Lipovská v bezpečí? Posuďte. Otřesné důkazy, černé na bílém

8:02 Víko od žumpy: Lipovská v bezpečí? Posuďte. Otřesné důkazy, černé na bílém

Policejní přítomnost u jednání Rady ČT vyvolala nedávno pohoršení a odsouzení radní Hany Lipovské. A…