Fendrych je nadšen z Vystrčila: Mluvil havlovsky duchovně

01.01.2021 19:28

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych se ve svém sloupku pro server Aktuálně.cz zaměřil na dnešní projevy šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Vystrčil podle Fendrycha mluvil havlovsky, duchovně; Vondráček se snažil spojovat.

Fendrych je nadšen z Vystrčila: Mluvil havlovsky duchovně
Foto: Screen ČT24
Popisek: Miloš Vystrčil pronáší novoroční projev

Fendrych ve svém sloupku mimo jiné také zkonstatoval, že šéfové obou komor parlamentu hovořili lépe než prezident Miloš Zeman na druhý svátek vánoční ve svém vánočním poselství. Vystrčil i Vondráček se snažili lidi spojovat a varovali třeba také před dezinformacemi, pravil Fendrych.

Rozdíl však dle Fendrycha nešlo neslyšet. A to v tom, že Vystrčil je politik opozice, Vondráček politik provládní. „Vystrčil by byl mohl jako opozičník Babišův kabinet tepat bez milosti. Nedopustil se toho. Dokonce chválil, řekl, že vláda první, jarní vlnu koronaviru zvládla dobře, ‚dokázala zareagovat rychle a správně‘. Až poté připomněl, že vláda promarnila čas, který jsme si v první vlně koupili, a na podzim ‚zaspala‘. Nabídl i vysvětlení – v těžkých chvílích se pozná, kdo není pouhý populista, ale skutečný politik, který je na sebe ochoten vzít odpovědnost i za cenu hrozící ztráty popularity. Vyzval vládu, aby se více soustředila na předvídatelnost svých kroků,“ poznamenal Fendrych. 

Podle jeho slov zněl projev Vystrčila havlovsky. „Člověka zjevně vnímá jako bytost vícerozměrnou, vrstevnatou, nikoli především, ale mimo jiné též duchovní. Sám mluví jako člověk s duší, to je na něm havlovské. Mluvil o lítosti ‚nad ztrátou životů našich spoluobčanů, kteří kvůli nemoci covid-19 nebo kvůli dopadům této nemoci na naše zdravotnictví zaplatili cenu nejvyšší. Myslím na zemřelé, jejich pozůstalé a blízké a v duchu se za vás modlím. Prosím, držte se a nevzdávejte se. Jsme s vámi.‘ Modlící se český politik,“ zmínil Fendrych.

Za klíčový moment Vystrčilova projevu pak považuje ten, že je třeba táhnout za jeden provaz a být solidární. V případě, že toto nepochopíme, bude podle Vystrčila naše schopnost se úspěšně se zákeřnou pandemií vypořádat významně oslabena. Varoval i před tím, že můžeme přijít o důvěru ve svobodu a demokracii, o důvěru ve společenské zřízení, ve kterém již více než 30 let společně žijeme. „Obsahově velmi silná řeč, jakou potřebujeme slyšet. Duchovní proslov. Něco, co lidé mimo kostely málem zapomněli,“ poznamenal Fendrych.

„Radek Vondráček mluvil ‚obyčejněji‘, dalo by se říci, že kopíroval Andreje Babiše, ale i on zmínil opravdu bolavé momenty loňského roku, rozhádanou českou společnost,“ všiml si také Fendrych. „Cenná je Vondráčkova prosba: ‚Zkuste každý za sebe odolávat tomuto tlaku a nepřispívat k další nesnášenlivosti.‘ Věřme, že to vyřídí i prezidentovi Zemanovi a premiérovi Babišovi, svému stranickému šéfovi,“ zakončil Fendrych.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…