Fiala to nechce, ale Schillerová bojuje: Zrušení DPH za elektřinu

18.10.2021 14:36

Babišův kabinet dnes vystoupil na tiskové konferenci k situaci na trhu s energiemi. Premiér oznámil, že v pondělí zmocní ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby rozhodla o dočasném odpuštění DPH na energie v listopadu a prosinci.

Fiala to nechce, ale Schillerová bojuje: Zrušení DPH za elektřinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

„Dnes požádám vládu o zmocnění, které podepíši neprodleně zítra, abych mohla prominout DPH na listopad a prosinec u elektřiny a plynu. Kde je dnes sazba 21 procent DPH tedy bude sazba 0 procent DPH.“

„Je to mimořádný úkon, který může ministr financí udělat jen na základě mimořádných okolností, které nyní nastaly. Chceme, aby pomoc byla rychlá a účinná,“ uvedla Schillerová, podle které to státní rozpočet vyjde na dvě miliardy.

Anketa

Bude Fiala lepší premiér než Babiš?

12%
84%
hlasovalo: 26550 lidí

„To je velká pomoc,“ uvedl k těmto krokům premiér Andrej Babiš, ten prý plánuje tento týden v Bruselu s Evropskou komisí hovořit na téma stanovení stropu cen emisních povolenek, které jsou jednou z příčin zdražování elektřiny v celé Evropě. A tím zamezit jejich spekulativním nákupům.

Vysoké ceny za energie hrozí firmám a domácnostem v rámci celé Evropy. Největší dodavatel ČEZ v ČR odhaduje zvýšení ceny elektřiny o třetinu a plynu o polovinu až dvě třetiny, a to od příštího roku.

Kvůli skokovému zdražování elektřiny by také stát mohl firmám odpustit až osm miliard korun na poplatcích za obnovitelné zdroje, podobně jako u domácností. O tom bude ještě jednat dál s firmami.

Předseda ODS a pravděpodobně i příští premiér Petr Fiala dočasné zrušení DPH u energií odmítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …