Fico vzdal kandidaturu do Ústavního soudu. Za to vyzval Kisku, aby výběr nechal svému nástupci

12. 2. 2019 20:39

Někdejší slovenský premiér Robert Fico dával po odchodu z postu předsedy vlády najevo, že v žádném případě nemizí ze slovenské politické scény. Na počátku tohoto roku však sdělil, že by se rád stal soudcem Ústavního soudu Slovenské republiky. Nakonec se jím však nestane. Zde je důvod.

Fico vzdal kandidaturu do Ústavního soudu. Za to vyzval Kisku, aby výběr nechal svému nástupci
Foto: screen Smer-SD
Popisek: Robert Fico

Politicky zlomila vaz slovenskému expremiérovi vražda mladého novináře Jána Kucaiaka a jeho snoubenky. Nabízel sice peníze za jakékoli informace vedoucí k vyřešení případu. Ale slovenská veřejnost požadovala jeho konec v pozici šéfa kabinetu. Tlaku desetitisíců lidí v ulicích slovenských měst Fico nakonec neodolal a odstoupil.

Když předával svou rezignaci do rukou prezidenta Andreje Kisky, ujišťoval hlavu státu, že v politice rozhodně nekončí. Na začátku roku 2019 však projevil zájem usednout do křesla Ústavního soudu Slovenské republiky. I tady však narazil na prezidenta Kisku, který dal najevo, že by v rolích soudců viděl raději jiné osobnosti.

A Fico nakonec i tady ustoupil. Je si prý vědom toho, že na obsazování soudu se musí shodnout slovenský parlament s prezidentem, a aby Fico rozšířil manévrovací prostor k jednání v Národní radě Slovenské republiky, stáhl svou kandidaturu. Informoval o tom server slovenského deníku Sme.

„Volba soudců bude velmi těžká a bude vyžadovat dohody v rámci koalice, ale i mezi Národní radou a prezidentem. V těchto dohodách jsem se nikdy neucházel o post řadového člena soudu, ale jen o post předsedy soudu,“ oznámil novinářům.

Fico se také domnívá, že by výběr nových soudců měl Kiska nechat už na svém nástupci. V polovině tohoto roku mu totiž končí mandát.   

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moudrosti moc nepobral, studu ani kapka a lhal. Zájemce o Hrad Kocába doběhl vlastní text, internetem se šíří jako lavina

14:06 Moudrosti moc nepobral, studu ani kapka a lhal. Zájemce o Hrad Kocába doběhl vlastní text, internetem se šíří jako lavina

Lidé si na internetu posílají básničku o disidentovi bývalého režimu, Michaelovi Kocábovi. Reagují t…