Filip se rozčílil v rozhlase: Konkrétní lidé, komunisté, neudělali nic špatného ani před rokem 1989

12.11.2020 22:30

Komunistům dlouhodobě klesá volební podpora, jejich předseda Vojtěch Filip v rozhovoru pro iROZHLAS.cz připouští svou osobní odpovědnost. To, že by klesající podpora souvisela s celospolečenskými změnami, zpochybňuje. Připouští, že někdo může mít problém i se samotným názvem strany, jelikož upomíná k totalitnímu režimu. „Konkrétní lidé, komunisté, neudělali nic špatného ani před rokem 1989,“ zdůrazňuje politik.

Filip se rozčílil v rozhlase: Konkrétní lidé, komunisté, neudělali nic špatného ani před rokem 1989
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip

To, že komunisté v posledních letech sklízejí ve volbách jeden neúspěch za druhým, není podle Filipa chyba v politickém programu KSČM: „A když to není v programu, je to v lidech. Ptal jsem se, kde jsme udělali chybu, a začínal jsem u sebe. A třeba jsem zjistil, že řadu věcí raději udělám sám, než abych je někomu svěřil.“

„Proto jsem dal svou funkci k dispozici, ale budu vykonávat funkci do doby, kdy orgány, které dnes nemohou z epidemiologických důvodů zasedat, budou moci situaci změnit.“ K tomu by mohlo dojít až 27. listopadu příštího roku.

„Vytvářím prostor pro další kandidáty na funkci předsedy naší strany, kterých je jedenáct, a je evidentní, že o tuto funkci je v členské základně zájem. Nikdo ale nechce destabilizaci naší strany. A nahrát tak naší politické konkurenci,“ podotýká Filip.

Považuje za závažnou osobní chybu, že nedeleguje dostatek pravomocí. „Také je potřeba změnit organizační řád strany a nedonutil jsem prvního místopředsedu, aby lépe připravil organizační konferenci, kde bychom změnili stanovy a udělali krok k tomu, že bude větší rovnost členů ve straně.“

Nevyloučil, že někomu může vadit třeba samotný název strany, protože připomíná totalitní režim mezi lety 1948 až 1989. „Někomu to může vadit a někdo si zase nepřeje, abychom plivali na práci našich otců a dědů,“ upozorňuje.

„Mluvím o tom, že konkrétní lidé, komunisté, neudělali nic špatného ani před rokem 1989. Prostě pracovali ve prospěch české společnosti, rodin, obcí a měst. A to je realita. Tito lidé neodpovídali za ten systém, ale za svou práci, která byla odvedena velmi dobře,“ dodává.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

5:00 Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci. Tímto ap…