Firmy, na které neoprávněně klekly Janečkovy finančáky, podávají žaloby. Jedna z nich chce od státu 150 milionů

09.11.2018 10:16

Martin Janeček už není generální ředitelem „berňáku“. Když před pár dny odcházel z funkce šéfa finanční správy, ministryně financí Alena Schillerová mu poděkovala za práci, kterou v úřadu odvedl např. při zavádění EET. Server Českého rozhlasu však přinesl trochu jiný obraz práce Karla Janečka. Veřejnoprávní rozhlas poukázal na stinné stránky jeho působení v úřadě, za které teď může český stát - tedy daňový poplatník, zaplatit desítky milionů korun.

Firmy, na které neoprávněně klekly Janečkovy finančáky, podávají žaloby. Jedna z nich chce od státu 150 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství

Jako šéf finanční správy Martin Janeček sděloval poslancům, že ho nemají co úkolovat a doporučovat mu, aby se zabýval kauzou korunových dluhopisů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Stávající předseda vlády odkoupil dluhopisy svého Agrofertu a zisky z nich dnes nemusí danit.

Janeček na sebe upozornil také důslednými kontrolami svatebčanů. U lidí, kteří si užívali jeden ze svých nejhezčích dní v životě - den svatební - chtěl zjistit, jestli náhodou při této příležitosti neokradli stát na daních.

Ale to není všechno. Jeho podřízení využívali také tzv. zajišťovací příkazy. U firem, kde měli podezření, že by nemusely zaplatit daně, zablokovali jejich majetek. Některým podnikům tento krok přivodil ekonomickou smrt. Majitel jedné takové zkrachovalé firmy si však řekl, že si to nenechá líbit. Vyrazil k soudu a na státu teď požaduje odškodnění 150 milionů korun.

„Po třech letech padl první pravomocný rozsudek v případu, kvůli němuž se obyvatelé Brna v srpnu 2015 ocitli bez jízdenek na městskou hromadnou dopravu. Týká se zlikvidované brněnské společnosti Tabák Plus, na kterou úředníci finanční správy uvalili zajišťovací příkazy za téměř 250 milionů. Dopustili se ale chyby,“ napsal server.

Finanční správa vedená Martinem Janečkem si podle soudu počínala tak, že firmě Tabák Plus prakticky znemožnila podat alespoň nějaké oficiální námitky proti své faktické likvidaci.

„Úředníci finanční správy uvalili v roce 2015 na společnost Tabák Plus 29 zajišťovacích příkazů v hodnotě téměř 248 milionů korun. Zabavili jí část majetku za 105 milionů korun a zhruba 23 milionů na účtech. V té době zaměstnávala téměř 90 lidí,“ popisoval dál situaci veřejnoprávní rozhlas. Za to všechno teď firma požaduje od státu odškodnění ve výši 151 milionů korun. O požadavku už bylo informováno i Ministerstvo financí.

Podobných pochybení a tím i podobných případů se do budoucna může objevit mnohem víc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…