Fischer a kampaň? Nezaznamenal jsem. Senátor to podle expertů hrubě podcenil

08.01.2023 7:27 | Ze sítí

Prezidentský kandidát Pavel Fischer, jenž si v průzkumech udržuje kolem šesti procent, na svém twitteru apeluje na voliče, aby pro ně výsledky volebních průzkumů nebyly směrodatné a aby volili srdcem. Podle expertů, kteří se vyjádřili pro Novinky, podcenil Fischer svou kampaň a na poslední chvíli se snaží oslovit voliče alespoň touto cestou.

Fischer a kampaň? Nezaznamenal jsem. Senátor to podle expertů hrubě podcenil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Pavel Fischer

„Nenechte si namluvit, že se musíte řídit průzkumy nebo volit menší zlo. Volte srdcem,“ předesílá Fischer k svému krátkému videu na svém twitteru. V něm uvádí: „V poslední době slyším, že bychom se měli řídit průzkumy nebo že bychom měli volit menší zlo. To je ale manipulace svobodné volby. Nenechme za sebe rozhodovat jiné. Každý z nás si může volit koho chce. Jsme přeci svobodní lidé ve svobodné zemi. Volme podle svého nejlepšího svědomí. Volme srdcem,“ dodává.

Fischer o prezidentské křeslo neúspěšně bojoval před pěti lety, kdy skončil v prezidentských volbách na třetím místě s 10,1 procenty. Nyní mu průzkumy přisuzují místo čtvrté v průměru se šesti procenty. Na prvních třech příčkách se umisťují Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová, jejich náskok před Fischerem je téměř o dvacet procent.

Podle odborníků se Fischer pár dní před začátkem prezidentského klání snaží dohnat body, které ztratil svou neviditelnou kampaní. A ani od října, kdy Fischer oznámil, že bude kandidovat s podporou senátorů, nedokázal upoutat pozornost. „Já jsem žádnou kampaň Pavla Fischera nezaznamenal, takže se k ní nemohu vyjádřit,“ řekl Novinkám marketingový expert Jakub Horák.

Marketér Karel Pluhař odhaduje, že Fischer v letošních volbách skončí hůř, než když kandidoval naposledy proti Miloši Zemanovi. „Pořád je ale potřeba vnímat, že zejména u kandidátů se ziskem do 10 procent mohou být průzkumy značně nepřesné,“ podotkl. Mladé voliče Fischerovi vzala Nerudová: „Fischerovi se před pěti lety taky podařilo oslovit mladší voliče, kteří nyní vice tíhnou k Danuši Nerudové a zároveň jim budou nejspíš více vadit Fischerovy konzervativní názory, třeba na sňatky stejnopohlavních párů,“ říká Pluhař.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna,  a případné druhé kolo je plánované na 27. a 28. ledna.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

21:31 Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

„Je potřeba vyměnit politiky, ne národ.“ Lídr slovenské opoziční strany Směr a někdejší premiér Robe…