Fischerova poradkyně: Neposlouchají nás, radši upřednostní zájmovou skupinu

12. 12. 2013 11:11

Ekonomka a odbornice na daně Alena Vančurová se domnívá, že dosáhnout na miliardové daňové úniky je složité a řešení je prý hudbou budoucnosti. Poradní orgány politiků podle ní mají menší slovo než zájmové skupiny a za největší nešvar české daňové politiky považuje její příliš časté změny.

Fischerova poradkyně: Neposlouchají nás, radši upřednostní zájmovou skupinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ekonomka Alena Vančurová vede katedru veřejných financí na VŠE. O daních učí už od roku 1991 a v současnosti je v poradním sboru ministra financí. Deník Mf Dnes s ní přinesl rozhovor. K tomu, jaký mají poradci vliv na politiky, deníku řekla: „Opravdu nás neposlouchají. Nakonec dají na nějakou zájmovou skupinu, kterou potřebují do politického řešení. Například Hospodářská komora ČR má větší slovo než poradní skupiny.“

Na otázku, zda se dá dosáhnout na údajné stomiliardové daňové úniky, ekonomka řekla, že je to velmi složité. „Hranice mezi legálním vyhýbáním se dani a trestním konáním je velmi tenká. Uvědomte si, že daňová správa tahá za kratší konec provazu, úředníků jsou tisíce, proti nim však stojí milióny daňových subjektů a mezinárodní podnikatelské skupiny. Ty zisk distribuují celosvětově. Je to hlavně o velkém byznysu, který si řeší daně globálně pro celou skupinu,“ vysvětluje Vančurová s tím, že změna je v tomto ohledu prý hudbou budoucnosti.

Ke změně sazeb DPH Alena Vančurová deníku řekla, že každá další sazba strašně zvyšuje administrativní náklady. „Domnívám se, že tudy cesta nevede, že bychom neměli rozšiřovat počet sazeb. Zvlášť v našem prostředí, kdy hrozí, že to zase někdo změní,“ míní ekonomka. V české daňové politice považuje za největší nebezpečí právě to, že se příliš často dělají změny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…