Flegr: Už s tím nic nenaděláme. Hrozivá předpověď na konec října

17.10.2020 10:30

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr sdílí na svém facebooku graf, kam za pár dní vystoupají koronavirová čísla. Na konci října, podle něj, bude v nemocnicích deset tisíc pacientů. „Čtvrtina pacientů skončí na jednotce intenzivní péče a více než polovina z nich na ní do pár dnů zemře. S tím už nic nenaděláme,“ bije na poplach profesor – a přidává „protiepidemické dvanáctero“, jak šíření viru zbrzdit a se situací se vyrovnat.

Flegr: Už s tím nic nenaděláme. Hrozivá předpověď na konec října
Foto: archiv J. Flegr
Popisek: prof. Jaroslav Flegr
reklama

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21843 lidí
„Z grafu vyplývá, že když dnes máme asi 3000 hospitalizovaných pacientů, tak už 24. října jich budeme mít 6 tisíc (s tím už teď nic neuděláme – ti lidé jsou již dnes nakažení) a 31.října oslavíme 10 tisíc pacientů v nemocnicích,“ přiblížuje obsah neoptimisticky vyhlížejícího grafu profesor Flegr.

Velmi ho znervózňuje, že v boji proti kolapsu nemocnic vzniká v areálu výstaviště v pražských Letňanech polní nemocnice s pouhými 500 lůžky. „V Letňanech budují s velkou slávou polní nemocnici pro 500 pacientů – tak to mne tedy fakt uklidňuje. Sakra, podívá se už konečně někdo na tenhle graf!!!“ dodává naléhavě.

Předestřel, že scénář hospitalizovaných pacientů bude skutečně černý. „Čtvrtina pacientů skončí na jednotce intenzivní péče a více než polovina z nich na ní do pár dnů zemře,“ pravil. Doslova ho zaráží, že policisté se v televizi v pátek „chlubili“, že porušování opatření zatím řeší domluvou. „Ti jsou ale moudří a hodní, co?“ podotýká s notnou dávkou ironie.

Ke grafu pak přidal ještě doplňující informaci: „Přímka na semilogaritmickém grafu znamená, že počet hospitalizovaných roste exponenciálně. Ty dva zuby, kdy zdánlivě pacienti nepřibývali, čistě náhodou korespondují s 1. a 2. kolem voleb. S čím koresponduje ten první zub kolem 26. 9., nevím,“ doplnil.

Flegrovo „protiepidemické dvanáctero“

Anketa

Souhlasíte s důvody, proč Daniel Hůlka vrátil státní vyznamenání?

21%
67%
hlasovalo: 22667 lidí
Prof. Flegr přidal svá doporučení a zásady – jak bychom se měli chovat a postupovat, aby se náraz koronavirové vlny, byť minimálně, zmírnil.

1) Nainstalujte si do telefonu eRoušku.

2) Zachovávejte sociální distanc – když to jde, nepřibližujte se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkejte se jich.

3) Umývejte si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde dezinfikujte sdílené předměty (klávesnice a podobně).

4) Noste kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny, a vyžadujte, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.

5) Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracujte z domova, a to i za cenu případné změny zaměstnání či dokonce povolání.

6) Nakupujte vše, co lze, pouze po internetu.

7) Nezúčastňujte se žádných hromadných akcí – hromadnou akcí se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadujte od členů domácnosti.

8) Větrejte a udržujte v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenu nižší teplotu (18-20°), a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.

9) Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduchu v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.

10) Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy), čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se udělat si minimálně jednou denně radost.

11) Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.

12) Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci zařadit se do těch dvou šťastnějších skupin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

11:14 Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

Petr Fiala, stejně jako další čeští politici, se vymezil vůči chování Moskvy. Vyhoštění dvaceti česk…