Francie před volbami: Někteří jsou prý tak zoufalí, že raději zvolí trestně stíhaného Fillona

18.04.2017 17:44

Hostem Jana Moláčka v úterních dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu byl bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fišer. Divákům popsal, jaké nálady cloumají touto zemí před nedělními prezidentskými volbami.

Francie před volbami: Někteří jsou prý tak zoufalí, že raději zvolí trestně stíhaného Fillona
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

V neděli 23. dubna odstartuje první kolo francouzských prezidentských voleb. Šanci na úspěch v něm mají hned čtyři kandidáti – nacionalistka Marine Le Penová, středolevý politik Emmanuel Macron, pravicový expremiér Francois Fillon a levicový kandidát podporovaný mimo jiné komunisty Jean-Luc Mélenchon. Tento peloton je podle Fischera velmi těsný, což dříve nebývalo.

Politické strany si nevěděly rady, jak vybrat kandidáty, a tak se spolehli na primárky, což otevřelo prostor celé řadě politických hráčů, s nimiž se dříve nepočítalo.

Muž třetihor a ti ostatní

„Na levici se najednou ozval muž, kterého bychom s trochou nadsázky mohli označit za muže z třetihor. To je člověk, který má významné levicové názory, brojí proti globalizaci a slibuje vyjednání lepších podmínek s Německem,“ připomíná Fischer. Mélenchon si získal pozornost už tím, že celou svou předvolební kampaň zahájil s hologramem a kromě toho dokázal zaujmout i v televizních debatách. „Je to ale kandidát, kterého Francouzi příliš neznají. Pravicoví voliči se o něj vůbec nezajímají. Pokud uspěje a rozbalí ten svůj program, tak se možná budeme divit,“ upozornil Fischer.

Bez šance není ani Francois Fillon. Ten vstupoval do kampaně jako „čistý kandidát“, na kterého se ovšem provalila velká aféra. Francouzi mají problém s tím, že ze státních peněz platil svou ženu, přičemž není moc jasné, za co ji platil. Spoustě Francouzů se to nelíbí, jenže když vidí ostatní kandidáty, Fillona považují za menší zlo. Proto musíme podle Fischera počítat i s tímto politikem.

Le Penová

Pokud by stál Fillon proti Le Penové, měla by tato dáma relativně snadnou pozici. Jenže nesmíme zapomínat, že i ona sama není bez poskvrny. Nejednou čelila trestnímu oznámení. „Jejich rodina má tak bohatý rejstřík, že by to zabralo pět minut, kdybychom to tady četli,“ poznamenal k rodině Le Penové host. Dá se také očekávat, že vznikne určitá republikánská demokratická koalice pro druhé kolo proti Le Penové, pokud se dostane do druhého kola právě ona.

Posledním silným kandidátem je Macron, což je prý člověk, který se cítí v Bruselu jako ryba ve vodě a je ochoten jít do otevřených debat s mnoha partnery. Mohl by to být významný mezinárodní hráč.  

Ve druhé polovině rozhovoru se Fischer vrátil k Le Penové. Ona se přirovnává k Donaldu Trumpovi. „Ale o tom, že by Donald Trump choval nějaké velké sympatie, o tom žádné velké záznamy nejsou,“ upozornil někdejší diplomat. Oba politiky rozhodně spojuje odpor proti globalizaci, na který slyší mnoho nespokojených voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …