Francouzský ministr se ostře vyjádřil směrem k Erdoganovi. Jeho slova pak dokonce museli mírnit

18.07.2016 15:40

Francouzský ministr zahraničí po pokusu o vládní převrtat v Turecku prohlásil, že Erdoganova vláda již zřejmě nebude vhodným partnerem v boji proti Islámskému státu. Prohlášení přišlo v souvislosti s obviněním syrských státních médií, která Erdogana a jeho vládu nařkla z toho, že celou akci zorganizovali sami, aby pošpinili dobré jméno turecké armády, píše britský Independent.

Francouzský ministr se ostře vyjádřil směrem k Erdoganovi. Jeho slova pak dokonce museli mírnit
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž
reklama

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault vznesl obavy z toho, jestli bude Turecko vůbec schopné, vzhledem na značnou politickou nestabilitu v zemi, pokračovat ve spolupráci v boji proti Islámskému státu.

„Vyvstává celá řada otázek, které mnozí pokládají a i my je budeme pokládat. Turecko je pořád naším partnerem, ale přesto máme jistá podezření,“ uvedl francouzský ministr.

Ayrault dodal, že toto téma navrhne k diskusi při setkání ve Washingtonu, ke kterému má dojít příští týden a na kterém se bude primárně diskutovat budoucí forma operací v Sýrii, konkrétně boj s Islámským státem.

Tiskové vyjádření francouzského ministra zahraničí bylo poněkud překvapivě obratem přeformulováno jedním z diplomatů francouzského ministerstva, který zmínil, že „ministr Ayrault neměl v úmyslu zpochybňovat schopnost Turecka pokračovat v bojích proti Islámskému státu. Turecko prý i nadále zůstává klíčovým koaličním partnerem v boji proti teroristické skupině“.

Syrské vládní noviny po neúspěšném pokusu o převrat otiskly článek, v němž se psalo, že celý převrat byl zorganizován prezidentem Erdoganem, který se pokusil „zbavit protivníka v podobě turecké armády“.

Takové vyjádření není ovšem nikterak překvapující, pokud si člověk uvědomí, že turecký prezident Erdogan podporuje ozbrojené skupiny působící na území Sýrie, které se snaží sesadit prezidenta Asada.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A to jste přesně vy, pane Nečasi, ne já!“ Šlachta to pustil ven

13:48 „A to jste přesně vy, pane Nečasi, ne já!“ Šlachta to pustil ven

CNN Prima News prolomila ledy a v neděli pozvala šéfa hnutí Přísaha, Roberta Šlachtu. „Je cítit velk…