Fuj! Táhni! Odstup! Rektor UK Zima, do roku 1990 člen KSČ, vypískán studenty. Měl pro ně „několik vět“

17.11.2019 13:51

Zatímco ještě v loňském roce lidé poslouchali projev rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy se zájmem a tleskali mu, letos ho na Albertově vítali pískotem, bučením a voláním „fuj, fuj, fuj!“. Rektor se pokusil projevy nesouhlasu překřičet a promluvil před stovkami lidí o tom, jak je skvělé zachovat se odvážně a projevit svůj názor, což nám demokracie dovoluje.

Fuj! Táhni! Odstup! Rektor UK Zima, do roku 1990 člen KSČ, vypískán studenty. Měl pro ně „několik vět“
Foto: Screen ČT24
Popisek: Rektor UK Tomáš Zima promluvil na Albertově
reklama

Na Albertově odstartovala vzpomínková akce, která měla připomenout, co se stalo v letech 1939 a 1989. V roce 1939 nacisté tvrdě zakročili proti lidem, kteří se na pohřbu studenta Jana Opletala odvážili dát najevo nesouhlas s okupací. O padesát let později zmasakrovala komunistická moc mladé lidi, kteří si v roce 1989 chtěli připomenout úmrtí Jana Opletala v rámci Mezinárodního dnes studentstva, který se začal ve svobodném světě slavit již za druhé světové války.

Anketa

Je pro vás Václav Havel hrdina?

9%
91%
hlasovalo: 42370 lidí

17. listopadu 2019 na Albertově ke stovkám lidí pomluvil také rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Pravděpodobně v reakci na nedávné jepičí partnerství UK s investiční skupinou PPF Petra Kellnera a na propagací komunistické Číny na některých fórech, přivítal Zimu pískot a volání „fu,j fuj, fuj!“.

„Studentky, studenti, občané, přátelé,“ začal Zima svůj projev, zatímco se z davu na Albertově ozýval pískot a ono „fuj“. „Jsme na historických místech, odkud před 80 lety vyšel smuteční průvod, v jehož čele kráčel tehdejší děkan lékařské fakulty profesor Hájek. Vyprovázel Jana Opletala, který byl před sedmnácti dny postřelen na pokojné demonstraci v Žitné a Mezibranské ulici,“ uvedl Zima.

Nacistické gestapo tehdy odvleklo  1200 studentů do koncentračních táborů. O 50 let později si občané Československa chtěli události připomenout na povolené demonstraci. Tehdy mladí lidé dali najevo, že chtějí nejen uctít památku občanů bojujících za svobodu a demokracii, ale podle Zimy chtěli dát také najevo, že jsou nespokojeni v tehdejším režimu.

„Toho 17. listopadu tady nikdo nevěřil, že za několik týdnů bude Václav Havel prezidentem Československé republiky. Povedlo se to, ti lidé společně odsud vyšli a prokázali jednu věc. Šli společně a táhli za jeden provaz. Síla demokratické země je právě v její rozmanitosti a pestrosti,“ volal z pódia Zima.

A znovu se ozval pískot, který se rektor snažil přehlušit silou svého hlasu.  

„Rozmanitosti a pestrosti, která ukazuje to, že lidé mohou svobodně projevit svůj názor. Diskuse a projevení názoru jsou projevem demokracie a svobody. Demokracie a svoboda není samozřejmá. Demokracii a svobodu je třeba bránit, hájit, rozvíjet ji, ale také demokracie a svoboda je velká odpovědnost, odpovědnost každého z nás, jak se chová k druhým, jak se chová k celé společnosti a jak přispívá k rozvoji světa i naší země,“ pokračoval rektor UK.

A znovu se ozval pískot. Z davu se zvedly transparenty, které Zimu vyzývaly k odchodu z postu rektora a obvinily ho, že postupuje podle hesla „kam vítr, tam plášť“. „Listopad přichází, rektor Zima odchází,“ stálo na jednom z transparentů.

Fotogalerie: - Statisíce proti Babišovi a Zemanovi

Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na praž...
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na praž...
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na praž...
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na praž...
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na praž...
Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na praž...

„Važme si toho, že žijeme ve svobodné a bohaté zemi, buďme bdělí, abychom o svobodu a demokracii nepřišli, abychom se mohli setkávat a diskutovat, slyšet i další názory,“ blížil se k závěru svého projevu Zima. Nakonec poděkoval svým kolegům a studentům za kritickou a odpovědnou diskusi na těžká témata, která jsou kolem nás. Nejen ta, která se týkají globálního oteplování, ale i společenských otázek, odvahy projevit názor.

Požádal přítomné, aby si svátek 17. listopadu užili a rozloučil se. Když odcházel z pódia, znovu ho vyprovázel pískot a bučení.  

Po Zimovi dostal slovo současný rektor Masarykovy univerzity v Brně, lékař Martin Bareš, a toho již žádný pískot nevítal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…