Fuj! Táhni! Odstup! Rektor UK Zima, do roku 1990 člen KSČ, vypískán studenty. Měl pro ně „několik vět“

17.11.2019 13:51

Zatímco ještě v loňském roce lidé poslouchali projev rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy se zájmem a tleskali mu, letos ho na Albertově vítali pískotem, bučením a voláním „fuj, fuj, fuj!“. Rektor se pokusil projevy nesouhlasu překřičet a promluvil před stovkami lidí o tom, jak je skvělé zachovat se odvážně a projevit svůj názor, což nám demokracie dovoluje.

Fuj! Táhni! Odstup! Rektor UK Zima, do roku 1990 člen KSČ, vypískán studenty. Měl pro ně „několik vět“
Foto: Screen ČT24
Popisek: Rektor UK Tomáš Zima promluvil na Albertově

Na Albertově odstartovala vzpomínková akce, která měla připomenout, co se stalo v letech 1939 a 1989. V roce 1939 nacisté tvrdě zakročili proti lidem, kteří se na pohřbu studenta Jana Opletala odvážili dát najevo nesouhlas s okupací. O padesát let později zmasakrovala komunistická moc mladé lidi, kteří si v roce 1989 chtěli připomenout úmrtí Jana Opletala v rámci Mezinárodního dnes studentstva, který se začal ve svobodném světě slavit již za druhé světové války.

Anketa

Je pro vás Václav Havel hrdina?

8%
92%
hlasovalo: 44582 lidí

17. listopadu 2019 na Albertově ke stovkám lidí pomluvil také rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Pravděpodobně v reakci na nedávné jepičí partnerství UK s investiční skupinou PPF Petra Kellnera a na propagací komunistické Číny na některých fórech, přivítal Zimu pískot a volání „fu,j fuj, fuj!“.

„Studentky, studenti, občané, přátelé,“ začal Zima svůj projev, zatímco se z davu na Albertově ozýval pískot a ono „fuj“. „Jsme na historických místech, odkud před 80 lety vyšel smuteční průvod, v jehož čele kráčel tehdejší děkan lékařské fakulty profesor Hájek. Vyprovázel Jana Opletala, který byl před sedmnácti dny postřelen na pokojné demonstraci v Žitné a Mezibranské ulici,“ uvedl Zima.

Nacistické gestapo tehdy odvleklo  1200 studentů do koncentračních táborů. O 50 let později si občané Československa chtěli události připomenout na povolené demonstraci. Tehdy mladí lidé dali najevo, že chtějí nejen uctít památku občanů bojujících za svobodu a demokracii, ale podle Zimy chtěli dát také najevo, že jsou nespokojeni v tehdejším režimu.

„Toho 17. listopadu tady nikdo nevěřil, že za několik týdnů bude Václav Havel prezidentem Československé republiky. Povedlo se to, ti lidé společně odsud vyšli a prokázali jednu věc. Šli společně a táhli za jeden provaz. Síla demokratické země je právě v její rozmanitosti a pestrosti,“ volal z pódia Zima.

A znovu se ozval pískot, který se rektor snažil přehlušit silou svého hlasu.  

„Rozmanitosti a pestrosti, která ukazuje to, že lidé mohou svobodně projevit svůj názor. Diskuse a projevení názoru jsou projevem demokracie a svobody. Demokracie a svoboda není samozřejmá. Demokracii a svobodu je třeba bránit, hájit, rozvíjet ji, ale také demokracie a svoboda je velká odpovědnost, odpovědnost každého z nás, jak se chová k druhým, jak se chová k celé společnosti a jak přispívá k rozvoji světa i naší země,“ pokračoval rektor UK.

A znovu se ozval pískot. Z davu se zvedly transparenty, které Zimu vyzývaly k odchodu z postu rektora a obvinily ho, že postupuje podle hesla „kam vítr, tam plášť“. „Listopad přichází, rektor Zima odchází,“ stálo na jednom z transparentů.

„Važme si toho, že žijeme ve svobodné a bohaté zemi, buďme bdělí, abychom o svobodu a demokracii nepřišli, abychom se mohli setkávat a diskutovat, slyšet i další názory,“ blížil se k závěru svého projevu Zima. Nakonec poděkoval svým kolegům a studentům za kritickou a odpovědnou diskusi na těžká témata, která jsou kolem nás. Nejen ta, která se týkají globálního oteplování, ale i společenských otázek, odvahy projevit názor.

Požádal přítomné, aby si svátek 17. listopadu užili a rozloučil se. Když odcházel z pódia, znovu ho vyprovázel pískot a bučení.  

Po Zimovi dostal slovo současný rektor Masarykovy univerzity v Brně, lékař Martin Bareš, a toho již žádný pískot nevítal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

21:32 Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

Výkon státní správy nemá být o zastrašování. „Způsob nařízení plošných kontrol s doporučením vůči po…