Na Albertově odstartovala vzpomínková akce, která měla připomenout, co se stalo v letech 1939 a 1989. V roce 1939 nacisté tvrdě zakročili proti lidem, kteří se na pohřbu studenta Jana Opletala odvážili dát najevo nesouhlas s okupací. O padesát let později zmasakrovala komunistická moc mladé lidi, kteří si v roce 1989 chtěli připomenout úmrtí Jana Opletala v rámci Mezinárodního dnes studentstva, který se začal ve svobodném světě slavit již za druhé světové války.
17. listopadu 2019 na Albertově ke stovkám lidí pomluvil také rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Pravděpodobně v reakci na nedávné jepičí partnerství UK s investiční skupinou PPF Petra Kellnera a na propagací komunistické Číny na některých fórech, přivítal Zimu pískot a volání „fu,j fuj, fuj!“.
„Studentky, studenti, občané, přátelé,“ začal Zima svůj projev, zatímco se z davu na Albertově ozýval pískot a ono „fuj“. „Jsme na historických místech, odkud před 80 lety vyšel smuteční průvod, v jehož čele kráčel tehdejší děkan lékařské fakulty profesor Hájek. Vyprovázel Jana Opletala, který byl před sedmnácti dny postřelen na pokojné demonstraci v Žitné a Mezibranské ulici,“ uvedl Zima.
Nacistické gestapo tehdy odvleklo 1200 studentů do koncentračních táborů. O 50 let později si občané Československa chtěli události připomenout na povolené demonstraci. Tehdy mladí lidé dali najevo, že chtějí nejen uctít památku občanů bojujících za svobodu a demokracii, ale podle Zimy chtěli dát také najevo, že jsou nespokojeni v tehdejším režimu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp