Fuj, fuj, Babiš. Vzpomínáte, jak protikorupční bojovníci utíkali k ministru financí? Je zde změna

21.03.2016 6:49

Když šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš vstupoval do politiky, sliboval utnout tipec korupci, netransparentnosti, podvodům a lhaní. Sympatie mu tehdy projevovali vedle jiných i protikorupční bojovníci. Titíž lidé od něj ale po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo dávají dle zjištění České televize ruce pryč.

Fuj, fuj, Babiš. Vzpomínáte, jak protikorupční bojovníci utíkali k ministru financí? Je zde změna
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

„Já mám pocit, že pan Babiš nepřichází do politiky proto, aby kradl, ale proto, aby tu politiku změnil,“ prohlašoval před sněmovními volbami v roce 2013 Radim Jančura – podnikatel a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci. „Myslím, že úmysly pana Babiše jsou férové,“ velebil zakladatele hnutí ANO další člen správní rady a spoluzakladatel Národního fondu proti korupci Karel Janeček.

Titíž protikorupční bojovníci se po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo od Babiše distancují. „Chová se jako všichni ostatní politici, kteří se do podobné kauzy dostali, což mě u Andreje Babiše poněkud zklamalo, protože on vždycky deklaroval, že nebude klasickým politikem. Nejsem žádný ekonom, ale rozhodně si myslím, že něco tají,“ sdělil reportérce pořadu ČT 168 hodin Karel Randák – člen správní rady Národního fondu proti korupci.

Další člen správní rady a spoluzakladatel Národní fondu proti korupci – velkopodnikatel Stanislav Bernard, majitel stejnojmenného pivovaru, ještě ve středu dle zjištění ČT visel na webových stránkách hnutí ANO jakožto Babišův podporovatel. O den později, po žádosti o rozhovor, který odmítl poskytnout, ze stránek hnutí zmizel. O výmaz prý zažádal sám.

„Pokud bych měl dnes uvažovat o tom, koho podpořím, tak jedině Babiše. Je to schopný člověk, vybudoval impérium. V protikorupčním fondu jsme se o něm mockrát bavili, ale nikdy o něm nezaznělo nic negativního, co se korupce týče. To považuji za velice důležitý aspekt,“ uvedl Bernard v roce 2013 v rozhovoru pro Právo.

Ruce pryč dává od Babiše i šéf české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka, který, jak upozorňuje ČT, figuroval v roce 2013 jako Babišův kandidát na ministra vnitra. „Vypadá to, že v některých chvílích lhal, nebo minimálně neříkal celou pravdu o tom příběhu. A to zpochybňuje jeho integritu. Víte, na mě celý ten příběh působí tak, že to skutečně naplňuje znaky trestného činu dotačního podvodu,“ míní Ondráčka.

Pořad ke shlédnutí ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT vrší lži. Pouhá hra na nestrannost. A nebojí se to říci čím dál více lidí, ukazuje Petr Žantovský. I na Kavčích horách už si to nejspíš uvědomili...

7:56 ČT vrší lži. Pouhá hra na nestrannost. A nebojí se to říci čím dál více lidí, ukazuje Petr Žantovský. I na Kavčích horách už si to nejspíš uvědomili...

TÝDEN V MÉDIÍCH Koncesionářský poplatek je daň uvalená na všechny bez ohledu na to, zda se dívají, n…