Fúze divadel: Národní balet bude financovat resort kultury

06.06.2011 12:40

Jak se bude měnit Státní opera Praha? Transformace obou organizací – tedy Státní opery a Národního divadla bude ve dvou fázích. Nejprve se majetkově propojí, a poté jako první se spojí balety v jeden národní balet.

Fúze divadel: Národní balet bude financovat resort kultury
reklama
Média dnes uvedla, že v současné podobě Státní opera Praha končí. Od začátku příštího roku se sloučí s Národním divadlem. Zaměstnancům opery to v pondělí oznámil ředitel obou scén Ondřej Černý.

Související:

Transformace obou organizací bude ve dvou fázích, připomíná Český rozhlas. Nejprve se majetkově propojí, poté se spojí balety v jeden národní balet. To bude financovat ministerstvo kultury.

Samostatně ale budou fungovat soubory opery ve Státní opeře a v Národním divadle. Sloučí se pouze sólisté oper.

„Také orchestry budou pracovat samostatně. Pod svou značkou," podotkl k tomu rozhlas s tím, že se změny ale netýkají činohry Národního divadla.

To všechno ale podle rádia prý neznamená konec Státní opery. „To vyloučili kategoricky dnes všichni zúčastnění, tedy například ředitel Národního divadla Ondřej Černý, anebo šéf baletu Petr Zuzka," zmínila k tomu reportérka rozhlasu Michaela Vetešková.

Ve druhé fázi přeměny dojde k revizi pracovních procesů a zázemí divadelníků. Podle ministra kultury Jiřího Bessera by se měly zlepšit platové podmínky zaměstnanců.

O osudu Státní opery se vedla dlouhá jednání. Ministr Besser označil už dříve za hlavní důvod chystané reformy obou scén snahu o účelné vynakládání peněz. Proti sloučení protestovala Česká hudební rada i zástupci sólistů a orchestru Národního divadla i Státní opery.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

17:10 Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

Evropská unie se hodlá zaměřit na úpravu práva regulujícího svobodu projevu. Bez ohledu na postoje j…