Gazdík jasně ukázal na viníka výbuchu ve Vrběticích. A vynadal státu

09.12.2014 19:40

Místopředseda sněmovny a poslanec zvolený za Zlínský kraj Petr Gazdík (STAN) ví, kde je zakopán pes v případě vybuchlých skladů ve Vrběticích. Jméno viníka prý můžeme najít po pročtení příslušných smluv. V této souvislosti se vymezil jak proti zlínskému hejtmanovi Stanislavu Mišákovi, tak proti některým dalším představitelům státu. V závěru hovořil i o prezidentovi Miloši Zemanovi.

Gazdík jasně ukázal na viníka výbuchu ve Vrběticích. A vynadal státu
Foto: hns
Popisek: Petr Gazdík v půlnočním rozhovoru

Petr Gazdík v tuto chvíli vede Starosty a nezávislé. Je také jedním z místopředsedů sněmovny. V úterním Interview ČT24 hovořil ale především o situaci ve Vrběticích. „Já nejsem spokojen s tím, jak vláda postupuje,“ zdůraznil poslanec zvolený za Zlínský kraj. Pomohl proto se svoláním mimořádné sněmovní schůze, kde se budou poslanci situací zabývat.

Tady se zrodil problém

Na problémy bylo zaděláno v roce 2006, kdy z něj odešla armáda a sklady se dostaly do rukou soukromých firem. „Tehdy organizace zřizované státem nejednaly podle příslušných vyhlášek, než pronajaly sklady soukromníkům, měly instituce provést rekolaudaci,“ poznamenal dále Gazdík. Dnes kvůli tomu občané Vrbětic žijí v nejistotě.

Mgr. Petr Gazdík

  • STAN
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

„K pochybení došlo i při samotném prvním neštěstí,“ podotkl poslanec. Hlavní problém byl podle jeho názoru chaos. Protože nedošlo k rekolaudaci, nebyly vypracovány příslušné krizové plány. „Z tohoto bychom si měli vzít poučení. Je to vina toho, kdo ten areál pronajímal, ale přitom nezajistil, co měl,“ zdůraznil host. Jméno viníka podle jeho názoru najdeme např. na smlouvách o pronájmu.

Gazdík se tvrdě opřel také do vedení Zlínského kraje. Ten sice v ničem nepochybil, ale neudělal víc, než musel, což je podle poslance škoda. „Hejtman mohl vzít pod sebe jednotlivé starosty a koordinovat situaci za pomoci svých úředníků, to on nedělal,“ zaznělo z Gazdíkových úst. Situace se zkomplikovala ve chvíli, kdy se jednotlivé složky státu začaly přít o to, kdo za to může.  

Naproti tomu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) řeší podle Gazdíka situaci s maximálním nasazením, protože nechce, aby se v areálu v Květné opakovala situace z Vrbětic.

Kdo to zaplatí

V pořadu také poděkoval jednotkám Integrovaného záchranného systému i starostům okolních obcí, kteří podle něj udělali víc, než museli, za což si zaslouží uznání. V tuto chvíli by mělo dojít k hermetickému uzavření areálu a postupnému odvezení munice.

Ve druhé polovině pořadu zdůraznil, že to zaplatí všichni občané ze svých daní a snad tedy i viník. Gazdík v této souvislosti volal po osobní odpovědnosti jednotlivých úřadů, které by podle jeho názoru měly nést větší břímě zodpovědnosti na svých bedrech.

Pár slov k Zemanovi

A nakonec řekl pár slov i k prezidentovi Miloši Zemanovi. Je prý připraven podpořit návrh některých svých kolegů na omezení finančních zdrojů pro prezidenta Miloše Zemana, neboť má pochopení pro to, že se lidí dotýkají výroky, které Zeman pronáší. Já jsem slyšel, že symbolem Česka je krteček, a to se mě dotklo, protože krteček velmi špatně vidí a v případě nebezpečí se zahrabe hluboko pod zem. Já bych nechtěl, aby byl náš národ takto vnímán," uzavřel své vystoupení host.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

8:58 Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

„Aby mě někdo obvinil ze lži, je opravdu pro mě za hranou jakékoli přijatelnosti. ... A já se nenech…