Gazdíkovci urvali miliardáře, ten se přebreptl a Kalousek z toho má „Vánoce“. Letní perla kampaně

02.08.2017 10:32

Přeřeknutí novopečeného kandidáta hnutí STAN Dalibora Dědka, který si na tiskové konferenci popletl název svého hnutí s hnutím ANO, vyvolalo záplavu pobavených reakcí i seriozních komentářů. Důvodem byl fakt, že Dědek v minulosti hnutí ANO a Andreje Babiše prokazatelně podporoval. Mnozí tak přispěchali s označením Gazdíkových Starostů za „béčko ANO“. A stvořili dokonce nový název: Hnutí STANO.

Gazdíkovci urvali miliardáře, ten se přebreptl a Kalousek z toho má „Vánoce“. Letní perla kampaně
Foto: Archiv DD
Popisek: Miliardář a majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek
reklama

Po rozchodu s lidovci to vypadalo, že hnutí Starostové a nezávislí, překvapení loňských krajských voleb, může letošní sněmovní volby odepsat. Petr Gazdík s kolegy se však nevzdávají, o Sněmovnu chtějí zabojovat a v úterý ve Sněmovně představili skutečně velkou rybu – podnikatele a držitele státního vyznamenání za zásluhy Dalibora Dědka. Zakladatel firmy Jablotron, který se z nuly vypracoval na miliardáře, má být nejen magnetem na voliče, ale i na další kandidáty podobného ražení.

„Jen když budou do politiky vstupovat lidé, kteří opravdu něco umí a něco dokázali, je šance politiku změnit,“ komentoval to předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Sám Dědek chce inspirovat další a přivést do politiky lidí s „čistým štítem“. K tomu má mimo jiné přispět internetový projekt HledámeSlušný.cz, který rozjel.

„Politická kultura je temnou skvrnou od sametové revoluce v naší zemi. Pokud člověk uvažuje o tom, že jde do politiky, tak je to jako jít do lokálu té nejhorší pověsti; a to já chci změnit,“ vykládal Dědek na tiskovce se špičkami hnutí STAN v Poslanecké sněmovně.

V průběhu tiskové konference se mu ale podařil i trapas, který se pokusil obrátit v žert. Když chtěl totiž říci, že si přeje úspěch hnutí STAN, popletl si česká politická hnutí a vyjádřil na mikrofon naději, že uspěje hnutí ANO!

Dědkovo přeřeknutí pobavilo národ a přimělo konkurenci dále do kandidujícího miliardáře i starostenského hnutí rýpat.

Hlavní slovo měl Miroslav Kalousek. Ten připomněl, že přeřeknutí Dalibora Dědka nemuselo být jen roztomilým omylem, ale spíše podprahovým freudovským přeřeknutím. „A je to venku... Když člověk hájí nějaké zájmy, v podvědomí to zůstane, i když má za úkol říkat něco jiného,“ tweetoval předseda TOP 09.

„Babišovi fanoušci jdou na kandidátku STAN. Soutěž o to, kdo bude „béčkem“ ANO, vrcholí…,“ poznamenal následně. Využil toho, že TOP 09 právě v minulých dnech měla velkou kampaň, přesvědčující, že oni s Babišem nikdy nepůjdou.

Na serveru Forum24.cz Pavla Šafra se redaktorka Johana Hovorková rozepsala ještě rázněji. STAN je podle ní v podstatě takovým hnutím ANO v malém, se stejným cílem – destrukce klasické demokratické politiky. „To tady můžeme příště mít třeba hnutí Lékaři, Hasiči, Učitelé nebo Skláři. Jenomže demokratickou zemi mají vést politici, ať už pod jakýmkoli názvem strany (samozřejmě v žádném extrémním). Nyní se Babišovi STAN hodí na to, aby ubral hlasy TOP 09, stejně jako je Petr Robejšek vhodný k tomu, aby oslaboval ODS,“ myslí si redaktorka.

Titulkář Šafrova serveru si pak zavtipkoval a přejmenoval hnutí STAN na hnutí STAN(O).

Jak si všiml server Echo24.cz, sympatie Babiš–Dědek jsou oboustranné. Bývalý ministr financí šéfa Jablotronu zmínil jako vzor pro ostatní podnikatele ve své knize O čem sním, když náhodou spím. Zajímavostí je i to, že ze všech Dědkových podnikatelských i lidských vlastností Babiš na prvním místě vypíchl to, že Dědek podporuje elektronickou evidenci tržeb. Dědek sám uvedl, že tento projekt podporuje, nasadil by mu ale „lidštější tvář“.

Kouzelně vysvětlil Dědkovo okouzlení Babišem první místopředseda ANO Vít Rakušan. Podle něj podnikatel preferoval Babiše proto, že byl nejlepší volbou do té doby, než se objevil samostatný STAN. „Nicméně se neztotožňuje se všemi jeho kroky ani s celou jeho politikou, naopak se ztotožňuje s tím, jak politiku pojímá hnutí STAN,“ sdělil Rakušan a dodal, že Dědek dokázal uspět v byznysu pouze vlastními nápady, nikoli vychytralým čerpáním státních dotací.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Foldyna s tím praštil! ČSSD má od zítra o poslance míň

14:56 Foldyna s tím praštil! ČSSD má od zítra o poslance míň

Výrazná tvář ČSSD poslanec Jaroslav Foldyna ve straně po třiceti letech končí. Informovala o tom ČT2…