Generace 21: Salman Hasan ponoukal uprchlíky, aby jeli do Německa. Nezařadili jsme mu do programu bratra, tudíž...

11. 4. 2016 12:26

Ve včerejších 168 hodinách České televize bylo opět otevřeno téma iráckých uprchlíků v Česku. Z několikaminutové reportáže vyplývá, že člověkem, který je zodpovědný za selhání celé operace, je Salman Hasan, Iráčan dlouhodobě žijící v Česku, který nadaci pomáhal vybírat lidi a který se s nadací údajně rozešel ve zlém.

Generace 21: Salman Hasan ponoukal uprchlíky, aby jeli do Německa. Nezařadili jsme mu do programu bratra, tudíž...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Od ledna letošního roku přijelo 89 křesťanů z Iráku do České republiky. Minulou sobotu 25 Iráčanů uteklo do Německa, dalších osm se ve čtvrtek vrátilo do Iráku, prý se jim stýskalo po domovině. Vláda ihned celý projekt zastavila. V Iráku je teď 64 lidí s prodaným majetkem a letenkou do České republiky.

Podle dvou iráckých uprchlíků žijících v České republice Firase Kamila a Rayana Saka je takové chování krajně nezodpovědné. „Myslí jenom sami na sebe, nemyslí vůbec na ostatní. Jejich chování nám všem znepříjemní život,“ míní Kamil. Saka zas vyjádřil obavu z toho, že z tohoto případu lidé usoudí, že všichni iráčtí uprchlíci jsou nevděční.

Roman Fiedler z jihlavského Centra pro multikulturní vzdělávání České televizi sdělil, že měli iráčtí uprchlíci během Velikonoc návštěvu, která přijela pravděpodobně z Německa (soudě podle německé SPZ na autě). Při setkání byla pořízena fotka, na které jsou zachyceni Iráčané žijící v Německu, za kterými „čeští Iráčané“ později odjeli.

Klíčovou postavou v celém příběhu má údajně být Salman Hasan, který nadaci pomáhal vybírat konkrétní lidi, kteří do Česka později přijeli. „Spolupráce s panem Hasanem se kvalitativně zhoršila poté, co jsme nezařadili jeho bratra na seznam z toho důvodu, že nesplnil podmínky přesídlení,“ sdělil ČT právník Nadačního fondu Generace 21 Jan Dezort.

„Jsme přesvědčeni o tom, že pan Hasan v tomto sehrál negativní roli a vyloženě je ponoukal k tomu, aby odjeli do Německa,“ promluvil o případu ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Sám Hasan uvedl, že spolupráci přerušil z důvodu politické angažovanosti šéfa fondu Jana Talafanta, který je zároveň členem Strany zelených.

Nadále v Česku zůstává 56 křesťanských uprchlíků, které sem dopravila Generace 21, dalších 55 mělo podle plánu přiletět na přelomu května a června. To se již ovšem nestane.

„To mně přijde teda, že jsme se domluvili na něčem jiném. To asi bude muset vysvětlit. To ty lidi, kteří jsou prověřeni rozvědkami, tam necháme? A vezmeme si jiný a budeme to dělat znova? Tomu opravdu moc nerozumím,“ okomentoval situaci předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

13:24 Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

Již po pětadvacáté se novinář a komentátor Ondřej Hejma sešel v Podtrženo, sečteno s Lubošem Xaverem…