Generál NATO vyprávěl divákům ČT, jak jsme v informační válce

23.11.2017 22:01

Bezpečnost na prvním místě. Téměř všechny parlamentní strany měly tohle téma ve svých volebních programech. Co je ale pro bezpečnost země nejdůležitější, jakou roli v ní hraje armáda a co nás ohrožuje nejvíce, nejen o tom hovořila v pořadu Interview na ČT Světlana Witowská se zástupcem velitele nadnárodní divize NATO v Polsku Karlem Řehkou.

Generál NATO vyprávěl divákům ČT, jak jsme v informační válce
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Společné cvičení českých a amerických výsadkářů

Co dělá armáda v době míru, když se říká – chceme-li mír, připravujme se na válku a „hrajme si na ni“? „Tak hrát si na válku se dá mnoho způsoby. Jsou hlavní dva druhy, a to výcviková, že někoho přímo připravujete, jak válčit. Nebo je analytická, to znamená, že na té hře prověřujete nějaké konkrétní plány. Hry hrajeme kdekoli, venku, v lese, i strategické na počítačích,“ upřesnil Řehka.

Každá hra se hraje na různých stupních a důležité je to, jaký má cíl, od toho se pak odvíjí, kdo jí v Armádě ČR hraje. „Máme hry pro řadové vojáky, pro velitele různých útvarů, ale může být i pro náčelníka generálního štábu a velení armády,“ dodal Karel Řehka.

Podle jeho slov, měli bychom být připraveni na eventualitu, že dřív nebo později nějaký skutečný konflikt přijde. „Každý to vidí jinak, ale válka je přirozená součást společnosti. Už se několikrát objevovala v různých cyklech, tedy nejen toto vypovídá o tom, že přijde,“ sdělil a dodal, že dokud zde stále budou lidé s různými mocenskými zájmy, konflikty a tak dále, tak tato hrozba nikdy nezmizí.

Pro vedení války je podle názoru Karla Řehky armáda v jistých fázích nejdůležitější jako vojenský nástroj, ale jsou i politické, informační, ekonomické a další. „Válka je otázka celé společnosti a největší omyl, ke kterému dochází je ten, že lidé si myslí, že si zaplatí profesionální armádu a mají splněno, ale tak to není,“ uzavřel Řehka.

Podle průzkumů věří dezinformačním webům více než tradičním médiím přes čtvrtina Čechů; to Řehka vysvětluje tím, že lidé nejsou dostatečně vedení ke kritickému myšlení. „Je to dané i dobou. Média je těmito informacemi zahlcují ze všech stran a je to tak velké, že se v tom těžko běžný člověk zorientuje,“ uzavřel s tím, že pokud s v lidech nezačne kritické myšlení pěstovat, tak budou vůči těmto informacím stále více zranitelnější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Probíhá válka. Skrytý boj proti Zemanovi s Babišem! Erik Best ví více, zásadní byl i pořad Soukupa o Bakalovi

13:33 Probíhá válka. Skrytý boj proti Zemanovi s Babišem! Erik Best ví více, zásadní byl i pořad Soukupa o Bakalovi

Kauzy Jaromíra Soukupa na TV Barrandov se ve středečním vysílání pořadu zaměřily na OKD a uhlobarona…