Generál Pavel na Hrad, a to hned. Hrušínského se novinářka zeptala na ministra kultury, ale dopadlo to úplně jinak

23.08.2019 12:59

Řediteli Divadla Na Jezerce Janu Hrušínskému byl položen dotaz, co říká na nového ministra kultury, a už to lítalo. Pustil se do resortu kultury, o kterém ani pomalu neví, že existuje, protože je nikdy nepodpořilo kulturním grantem na uměleckou činnost. A vůbec ideální by bylo, kdyby byl prezidentem generál Petr Pavel, přiznává na sociální síti otevřeně svůj názor Hrušínský, který se netají tím, že Miloše Zemana nemá zrovna v lásce.

Generál Pavel na Hrad, a to hned. Hrušínského se novinářka zeptala na ministra kultury, ale dopadlo to úplně jinak
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herec a principál Divadla na Jezerce Jan Hrušínský
reklama

Kdyby ministr kultury občas nezpůsobil skandál křtěním knih komunistickým vůdcům či nevyhazoval z kulturních institucí na slovo vzaté odborníky, jako byl ředitel Národní galerie Jiří Fajt, vůbec bych si nevšiml, že kultura nějaké ministerstvo má,“ reagoval Hrušínský na dotaz novinářky z deníku Právo, co říká na situaci kolem ministra kultury.

Principál Divadla Na Jezerce si postěžoval, že za sedmnáct let z Ministerstva kultury nikdy nebyli podpořeni kulturním grantem na uměleckou činnost. Je mu proto upřímně jedno, jestli ministrem kultury bude Petr nebo Pavel. „Ale generál Petr Pavel by se mi líbil jako prezident na Pražském hradě. A to hned,“ sdělil Hrušínský.

Ještě před třemi lety se chlubil, že jeho divadlo funguje téměř bez dotací. Upřesnil však, že ono „téměř bez dotací“ znamená tři sta tisíc ročně od městské části Praha 4, a ve dvou posledních obdobích obdrželo divadlo na uměleckou činnost vždy 1,5 milionu od Magistrátu hlavního města Prahy.

Od hlavního města Prahy, tehdy ještě pod vedením primátorky Adriany Krnáčové, přijal dotace k 6. červnu 2018. Poskytnutí účelové dotace ve výši 1 500 000 korun bylo podle smlouvy na realizaci projektu činnosti Divadla Na Jezerce v roce 2018. Poskytovatel se navíc zavázal převést grant příjemci na jeho účet dle této smlouvy do patnácti dnů po nabytí účinnosti této smlouvy.

A aby Hrušínský ukázal, co si o dnešní politické scéně myslí, umožnil tentýž rok profesoru Jiřímu Drahošovi v divadle zahájit senátní kampaň. Členové Divadla Na Jezerce tvrdí, že Drahoš je pro ně symbolem slušnosti a mužem, který může být schopen nalézt v politice tolik potřebné kompromisy.

Stejně tak již ParlamentníListy.cz informovaly o dotaci 300 tisíc korun, kterou Divadlo Na Jezerce obdrželo taktéž v roce 2018 od mětské části Prahy 4. Zajímavější je skutečnost, že na smlouvě je za městskou část uveden někdejší starosta Petr Štěpánek. Také on totiž v prostorách zmíněného divadla stanul před novináři, aby podpořil neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše v boji o Senát.

V kontextu s touto dotací jsme při pátrání v této městské části objevili skutečnou perličku. „Hrušínskému se rekonstruovalo divadlo za 80 milionů. Divadlo je v zisku, jeho rodina se tím chlubí. On se ale každoročně uchází o dotace...“ Tato slova v roce 2011 pronesl zmíněný již bývalý starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, odvolán byl letos v dubnu. Proti Hrušínského podnikání se tedy ostře veřejně ohrazoval. Loni v létě na zahradě Hrušínského divadla se však vesele fotil se senátním kandidátem Drahošem. O tom, že principál Divadla Na Jezerce byl v záběrech taktéž, není třeba pochybovat.

Tento způsob a míra dotování z veřejných rozpočtů je podle slov Hrušínského „ve srovnání s jinými divadly minimální“. Kolegy „napráskal“ slovy: „Jiná pražská divadla mají dotace v řádech desítek milionů.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…