Generál Randák: Přestaňte chodit kolem horké kaše a řekněte lidem jasně, že i u nás může islamista spáchat teroristický čin

18.11.2015 10:34

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák se domnívá, že i u nás může nepozorovaně žít někdo, v kom bují radikální názory. Klid v naší vlasti tak může být jen zdánlivý. Vyjádřil se tak pro dnešní deník Právo.

Generál Randák: Přestaňte chodit kolem horké kaše a řekněte lidem jasně, že i u nás může islamista spáchat teroristický čin
Foto: NFPK
Popisek: Karel Randák

V České republice žije rozhodně méně početná komunita muslimů než ve Francii, podle BIS je i umírněná a nechce vyvolávat žádné střety. I přesto Randák uvádí, že by nebyl takový optimista, aby si myslel, že u nás nežije ani jeden člověk, ve kterém by nebyly radikální názory. 

Vzpomenul i na výpočet možných radikálů, který vytvořily tajné služby. „Podle tohoto vzorce pět procent z muslimské komunity mohou představovat lidé, kteří mají tendenci se nějakým způsobem radikalizovat. Z nich pak tři procenta jsou ti, kteří už jsou ochotni podniknout nějakou akci,“ řekl s tím, že tím pádem by u nás bylo potenciálně nebezpečných až 30 lidí. 

„Mně vadí, že se kolem toho chodí jako kolem horké kaše a nikdo neřekne: Ano, může se to stát. Protože ono se to skutečně stát může,“ řekl Randák o možném teroristickém útoku.

Podle mluvčího BIS Jana Šuberta můžeme být ale klidní. Do Česka rozhodně nepronikli žádní džihádisté či militantní kazatelé, tvrdí. „Do hlavy ale nikomu nevidíte,“ dodává vzápětí.

O tom, že skutečně tady není nikdo, kdo by chtěl českou muslimskou komunitu zradikalizovat, je přesvědčen i předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Alrawi. „Kdybychom si něčeho takového všimli nebo měli o někom nějaké pochybnosti, rázně bychom proti tomu zasáhli,“ dodal Alrawi. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…