Generál hájil letouny nakoupené Parkanovou. Ale pak mu státní zástupce připomněl jeho vlastní slova

13.08.2019 21:09

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně. Státní zástupce Jan Kořán ho však poté konfrontoval s jeho vlastním písemným stanoviskem z března 2008, v němž Bečvář píše, že pořízení letounů „jednoznačně nedoporučuje“. Podle obžaloby měli v této kauze bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, TOP 09) a bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk státu nezjištěním přiměřenosti ceny letounů způsobit škodu ve výši 819 milionů korun.

Generál hájil letouny nakoupené Parkanovou. Ale pak mu státní zástupce připomněl jeho vlastní slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář

Anketa

Podpořili byste zrušení Senátu?

95%
5%
hlasovalo: 12546 lidí
„Letouny CASA plní úkoly jak na území České republiky, tak v zahraničních misích. Myslím, že se osvědčily naprosto stoprocentně. Za mého působení v pozici náčelníka generálního štábu se dokonce uvažovalo o rozšíření flotily o další dva kusy,“ uvedl dnes u soudu Bečvář, který stál v čele štábu v letech 2015 až 2018. Ministerstvo obrany skutečně nedávno seznámilo vládu se záměrem koupit dva nové transportní letouny CASA C-295MW za 2,3 miliardy korun bez DPH.

O nákupu čtyř transportních letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, když byla v demisi. Obžaloba uvádí, že tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, TOP 09) a bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk způsobili státu nezjištěním přiměřenosti ceny letounů škodu ve výši 819 milionů korun.

Bečvář v dané době působil jako zástupce náčelníka generálního štábu a ředitel sekce rozvoje druhů sil na Ministerstvu obrany. „Pokud si vzpomínám, žádný tlak ze strany ministryně Parkanové ohledně nákupu letounů CASA jsem nezaznamenal,“ odpověděl dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 na dotaz Staňkova obhájce. Stejně zodpověděl i dotaz o případných výhradách k nákupu.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Bečvář dále zmínil, že letouny slouží k výcviku vojáků a transportu materiálu a že obstojí i v komplikovaných klimatických podmínkách.

Státní zástupce Kořán však uvedl, že Bečvář nemluvil pravdu, když tvrdil, že proti akvizici nezaznamenal výhrady. Předložil mu totiž jím podepsané nesouhlasné stanovisko z března 2008. Bečvář reagoval, že si po více než deseti letech nepamatuje, proč tehdy nesouhlasil. Podotkl ale, že nešlo o jeho osobní názor, ale o stanovisko odborného pracoviště, které z pozice nadřízeného podepsal.

Obžalovaný Jiří Staněk předložený dokument označil za „naprosto irelevantní“. Podle něj byla stanovisek celá řada a názory se postupně vyvíjely až do uzavření smlouvy v květnu 2009.

Fotogalerie: - Jednotka CASA vyznamenána

Medaile Za službu v zahraničí
Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pet...
Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pet...
Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pet...
Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pet...
Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pet...

Před soudem dnes vypovídali i další svědci navržení obhajobou – současný náčelník generálního štábu Aleš Opata či někdejší ředitel inspekce ministra obrany a exnáčelník Vojenské policie Vladimír Ložek. Stejně jako Bečvář uvedli, že tlak ani výhrady ohledně nákupu nezaznamenali.

Podle Opaty jsou zkušenosti s letouny dobré. „Svědčí o tom i jejich dlouhodobé nasazení v operaci na Sinaji,“ upozornil.

Staněk i Parkanová, která se hlavního líčení neúčastní, svou vinu odmítají. Za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku oběma hrozí až desetileté vězení. Staněk dříve uvedl, že ministerstvo řešilo nákup letounů standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky.

Parkanové se v minulosti u soudu zastali někteří její kolegové z vlády, například tehdejší ministr práce a pozdější premiér Petr Nečas (ODS) či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nečas zdůraznil, že nákup byl politickým rozhodnutím celého kabinetu, nikoliv ministryně nebo jejího úřadu. Podle Kalouska Parkanová neměla zákonnou povinnost ani možnost nechat si k ceně letadel zpracovat posudek.

Případ není po čtyřech letech ani v polovině. Podle žalobce tak kromě promlčení hrozí, že soudkyně nestihne před odchodem do důchodu kauzu dokončit a líčení se bude muset opakovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Rozstřískáme.” ,,Vrazi, rudá špína”. Trhalo se. Akce k roku 68? To v Praze nebylo vše

7:15 ,,Rozstřískáme.” ,,Vrazi, rudá špína”. Trhalo se. Akce k roku 68? To v Praze nebylo vše

Spolek Milion chvilek pro demokracii včera uctíval výročí invaze z roku 1968 a potlačení protestů v …