Globální výhled ekonomiky je příznivý, ujišťuje guvernér Singer

13. 4. 2014 8:41

V rámci Mezinárodního měnového fondu (MMF) se v současnosti vyhodnocují rizika spojená s krizí na Ukrajině. Nezdá se ale nyní, že by toto geopolitické riziko mohlo zastavit obecný zlepšující se trend světové ekonomiky. ČTK to v sobotu řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer, který se účastní nynějšího jarního zasedání MMF ve Washingtonu.

Globální výhled ekonomiky je příznivý, ujišťuje guvernér Singer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny
reklama

„Probíhá mapování rizik, probíhá mapování toho, jak velká aktiva mají evropské bankovní skupiny na Ukrajině a v Rusku... Do jaké míry závisejí jednotlivé země na dodávkách plynu a ropy přes Ukrajinu z Ruska," řekl Singer. Tato rizika podle něj nejsou ohromující „v celkovém rozměru evropského finančního systému", nejsou ale ani zanedbatelná a pro některé bankovní skupiny by prý mohly být nepříjemné. Podrobnosti týkající se konkrétního číselného vyjádření ale odmítl sdělit s poukazem na to, že výstupy z těchto jednání zatím nebyly schváleny.

Spor Ukrajiny a Ruska by neměl zablokovat vývoj vpřed

„Svět je v tuto chvíli v relativně optimističtějším výhledu, rizika existují, nejnovějším rizikem je Ukrajina, Rusko, ale nevypadají v tuto chvíli tak, že by měly obecně zablokovat postup vpřed," uvedl Singer, podle nějž šlo i s přihlédnutím k nejnovějším nebezpečím kolem ukrajinské krize o první optimistické zasedání „za zhruba čtyři nebo pět let".

Jarní zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu trvá do neděle. Za vyvrcholení těchto rozhovorů se považuje dnešní jednání Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který určuje strategii MMF. Podle večerního komuniké tohoto výboru, které zprostředkovala agentura Reuters, globální ekonomická aktivita nadále zesiluje. Oživování je ale křehké a nebezpečí možného útlumu přetrvává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …