Google nám lhal! Potají špehuje, kde právě jsme. Dělá to možná i váš mobilní telefon

15.08.2018 20:08

Lidé si už zvykli nebo do jisté míry už ani nevnímají, že žijeme v době, kdy je každý náš krok na veřejných prostranstvích pod dozorem kamer umístěných téměř na každém rohu. K tomu všemu od letošního července začne Ministerstvo vnitra vydávat už jen občanské průkazy s elektronickým čipem. Tím to ale nekončí. Pod dozorem jste i v případě, pokud jste majiteli iPhonu s aplikacemi Googlu nebo uživateli zařízení se systémem Android. Podle zjištění agentury AP totiž Google šmíruje polohu, a to dokonce i v případě, že mu to zakážete.

Google nám lhal! Potají špehuje, kde právě jsme. Dělá to možná i váš mobilní telefon
Foto: usetreno.cz
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto

Pokud někdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, v zařízení se systémem Android si uživatel může v nastavení vypnout „Historii polohy Google“. V nápovědě se poté dozví, že v takovém případě Google nebude ukládat informace o navštívených místech. Pokud věří, že to však od „sledování“ pomůže, je na velkém omylu. Informace o tom, že tomu tak není a Google lže, přinesla agentura AP.

Anketa

Oceňujete práci naší velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi?

93%
7%
hlasovalo: 4622 lidí

Nevyžádané ukládání historie pohybu se může vztahovat až na dvě miliardy uživatelů telefonů s operačním systémem Android a také na statisíce majitelů iPhonů s aplikacemi Googlu. „Historii polohy můžete kdykoli vypnout. Když je Historie pohybu vypnutá, místa, která navštívíte, už nejsou ukládána,“ uvádí Google. Tohle tvrzení však agentura AP vyvrací. I Googlu. „Tohle není pravda. I s pozastavenou historií pohybu některé aplikace Googlu automaticky ukládají data o poloze s časovým údajem,“ uvedla AP.

Například Magazín Wired napsal, že vypnutí Historie ve skutečnosti pouze zabrání Googlu vytvářet pro uživatele vizualizaci jeho pohybu v „časové ose“. Jako příklad automatického ukládání uvádí AP aplikaci Google Maps, která údajně polohu uživatele zdokumentuje už při jejím samotném otevření. Dokonce i automatické denní zprávy o počasí na telefonech s Androidem zjišťují rámcově, kde právě jste. Nebo také při vyhledávání některých frází, které nemají nic společného s polohou, jako například „čokoládové sušenky“.

Fotogalerie: - Tábor Artěk

Pionýrský tábor Artěk byl otevřen v roce 1925. Lež...
Pionýrský tábor Artěk byl otevřen v roce 1925. Lež...
Pionýrský tábor Artěk byl otevřen v roce 1925. Lež...
První člověk, který vzlétl do vesmíru, sovětský ko...
Pionýrský tábor Artěk byl otevřen v roce 1925. Lež...
Pionýrský tábor Artěk byl otevřen v roce 1925. Lež...

Agentura AP uvedla, že již vytvořené soubory se souřadnicemi lze odstranit ručně, avšak jde o náročný proces. Skoncovat s ukládáním zmíněných polohových známek lze skrze zcela jinou položku nastavení, která však na první pohled se sledováním polohy nesouvisí a je automaticky zapnutá. Na nesrovnalosti v praktikách Googlu upozornila AP vědkyně Kalifornské univerzity v Berkeley K. Shankari, která o utajeném sledování napsala v květnu na svém blogu.

Problému si prý všimla poté, co ji telefon vyzval, aby ohodnotila nákup v určitém obchodě, ačkoli měla ukládání polohy vypnuté. ČTK uvedla, že podle magazínu Wired by kromě nahánění strachu mohl odhalený postup také porušovat pravidla americké Federální komise pro obchod (FTC) ohledně klamných praktik týkajících se soukromí.


 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus se valí dál. „Babiš na Národní“ má pokračování

13:30 Hnus se valí dál. „Babiš na Národní“ má pokračování

Premiér Andrej Babiš na svém facebooku sdílel fotografii z pražské Národní třídy, kde ještě za tmy v…