Gott a Chramostová? Je jasné proč... Jaromír Soukup vidí nadcházející událost

08.10.2019 8:41

Má se předseda Ústavního soudu České republiky vyjadřovat k tomu, kdo má a nemá mít pohřeb se státními poctami? Podle ředitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa ne. Ve svém pořadu Jasně a stručně mínil, že Rychetský se má zabývat Ústavním soudem, protože rozhodování o státních pohřbech a poctách je výsostná pravomoc vlády. A dodal, že tím Rychetský naznačuje, že v příštích prezidentských volbách s ním bude nutno počítat.

Gott a Chramostová? Je jasné proč... Jaromír Soukup vidí nadcházející událost
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Jaromír Soukup v pořadu Jasně a stručně
reklama

Jaromír Soukup na začátek připomenul smrt Vlasty Chramostové. Prohlásil, že herečka byla významnou osobností české kultury, umělkyní, která svou kariéru spojila s Vinohradským divadlem a zahrála si také v proslavených filmech jako Spalovač mrtvol a Je třeba zabít Sekala. Dodal, že životní osud Vlasty Chramostové by vydal na velmi dramatický román, a zmínil, že herečce zemřel malý syn, a i když to prý nechtěla dát najevo, tak těžce nesla i příkoří způsobená socialistickým režimem poté, co podepsala jako jedna z prvních Chartu 77. „A ve svých politických a životních zásadách a principech byla důsledná a za to jí samozřejmě patří úcta a poděkování, ona byla jedním z lidí, kteří se za socialismu rozhodli politicky angažovat.“

Anketa

Patří Zdeněk Bakala za mříže?

98%
2%
hlasovalo: 27636 lidí

Pak ovšem Soukup přesedlal na kritičtější notu. „Já myslím, že pro současnou politiku je zcela příznačné, že stačilo jenom pár hodin od její smrti, aby někteří politici a novináři začali tančit na jejím hrobě. K její smrti se vyjádřil i předseda Ústavního soudu a takový začínající politický aktivista, Pavel Rychetský.“ Pak citoval Rychetského slova o tom, že si Vlasta Chramostová zaslouží pohřeb se státními poctami. S čímž souhlasil. „Ale asi nejen já tam vidím jistou návaznost a konfrontaci s pohřbem mistra Karla Gotta. Který si podle mého přesvědčení zaslouží naši největší úctu, tedy pohřeb se státními poctami. Ale podle pana Rychetského, z toho, co jsem pochopil, si to Karel Gott nezaslouží, ale paní Chramostová ano. Protože se Karel Gott neangažoval, zatímco paní Chramostová se angažovala.“

„Jenže pan Rychetský si asi nevšiml, že Karel Gott byl mezinárodní hvězdou první kategorie. A národ ho miloval. Vlasta Chramostová byla dobrá herečka. Úcta jí patří za to, že se politicky angažovala. A tím vůbec neříkám, že Karel Gott se měl podobně politicky angažovat. Úcta jí patří, angažovala se. Ale byla vždy, jak to říci, lokální celebritou,“ popsal Soukup rozdíl mezi dvěma umělci.

Soukup dodal, že když si vyjádření předsedy ÚS přečetl, tak zůstal jak opařený. „Podle mého si předseda Ústavního soudu má držet absolutní nadhled a tyhlety věci vůbec nekomentovat. Proč se míchá do politiky? Jeho cílem je udržovat úřad Ústavního soudu pro všechny přijatelný a jako nejvyšší právní autoritu. Zcela apolitickou. A pokud už má nutkání hovořit s médii, tak podle mého soudu by měl hovořit o Ústavním soudu a o jeho pravomocech.“ Soukup prohlásil, že by například vůbec nic neměl proti tomu, kdyby Rychetský hovořil s médii o sporu mezi prezidentem Zemanem a vládou o jmenování či nejmenování ministra.

Anketa

Je pro vás Karel Gott ,,normalizační zpěvák"?

8%
92%
hlasovalo: 19299 lidí
„To ano, to je jeho kompetence,“ souhlasil moderátor. A jako další příklad možného tématu dal délky řízení u Ústavního soudu. „Kdyby se vyjadřoval k věcem, které rozhoduje z pozice nejvyšší právní autority. Myslím samozřejmě zobecněně, nikoliv ke konkrétním kauzám. Ale proboha, proč se předseda Ústavního soudu vyjadřuje k politické situaci, k případným sporům mezi jednotlivými politiky? A hlavně, rozhodnutí o státních poctách při pohřbu či státním pohřbu je výsostným rozhodnutím vlády. Předseda Ústavního soudu by především měl ctít rozdělení pravomocí mezi jednotlivými ústavními činiteli. Mimo jiné mezi pravomocí soudu a výkonnou mocí. A toto je čistě pravomoc vlády. Takové rozhodnutí by předseda ÚS neměl vůbec komentovat,“ mínil generální ředitel Barrandova.

Ale zmínil jednu výjimku. „Pokud by mu více než na důstojnosti Ústavního soudu záleželo na jeho osobní popularitě a na tom, zda jsou jeho názory veřejností přijímány nebo nepřijímány, i když by šlo o názory na věci, které předsedovi ÚS nepřísluší. Třeba jako rozhodnutí vlády o uspořádání státního pohřbu nebo pohřbu se státními poctami. Vždyť tohle by si nedovolil ani předseda okresního soudu třeba v Chebu. I ten by cítil, že jsou situace, do kterých by se ze své funkce předsedy soudu neměl míchat.“

„Na druhou stranu jsme to od pana Rychetského mohli tak trochu čekat. Ostatně není to jeho první ani poslední politické vyjádření. A já bych řekl, že jeho politická angažovanost, zejména v posledním roce, může leccos naznačovat. Já si troufám tvrdit, že ačkoliv je panu Rychetskému 76 roků, tímhle vším nám nenápadně naznačuje, že s ním budeme muset v příští prezidentské volbě počítat. Nemyslíte?“ zakončil Soukup svůj pořad teorií a otázkou.

Celý pořad ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A to jste přesně vy, pane Nečasi, ne já!“ Šlachta to pustil ven

13:48 „A to jste přesně vy, pane Nečasi, ne já!“ Šlachta to pustil ven

CNN Prima News prolomila ledy a v neděli pozvala šéfa hnutí Přísaha, Roberta Šlachtu. „Je cítit velk…